Mojzisova-750Golf těch nejmenších bývá mimo hlavní pozornost, přesto je to jeden z důležitých pilířů rozvoje golfu jako takového. Bez nadsázky lze říct, že bez těch malých semínek by golf neměl budoucnost. Proto je skvělé, že jsou lidé, kteří se s obrovským nasazením dětem a mládeži věnují. Co všechno to obnáší, to nám v rozhovoru osvětlí Veronika Mojžíšová, na úvodním snímku, manažerka golfové akademie na Kaskádě (dále jen VM), a Milan Mojžíš, na snímku dole, kapitán reprezentace GC Brno a hlavní kondiční trenér ČGF (dále jen MM), kteří se této činnosti úspěšně věnují již od prosince roku 2014.

Jak to celé vlastně vzniklo?

VM: Ke golfu, i obecně k lásce ke sportu, mě přivedl tatínek. Měla jsem to štěstí, že jsem mohla propojit koníček s prací, jelikož jsem začala na Kaskádě pracovat na obchodním oddělení. Majitel Kaskády, Vladimír Plašil, posléze zjistil, že si dodělávám doktorandské studium na Fakultě sportovních studií v Brně a jelikož se na Kaskádě pohybovalo poměrně dost dětí a mládeže navrhl mi, ať pro ně vymyslím nějaký program. Tato výzva mě okamžitě nadchla, takže jsem se, krůček po krůčku, začala starat o akademii a tréninky dětí, které do té doby fungovaly pod profesionálními golfovými trenéry.
MM: Já jsem v té době také studoval na Fakultě sportovních studií, učil zde a pracoval jako fyzioterapeut na ambulanci a Verča mě tehdy požádala, jestli bych se v jejím projektu nechtěl angažovat. Dávalo mi to smysl, a tak jsme na Kaskádě začali organizovat tréninky a první kondiční kempy a soustředění. Během toho všeho se začala rodit myšlenka, že by vzniklo sportovní středisko zaměřené na výkonnostní a vrcholový golf, kterou se nakonec podařilo zhmotnit. Tak vzniklo Středisko vrcholového golfu (SVG). Poté jsem byl osloven ČGF ke spolupráci při vedení kondičních kempů a rozvoji kondiční přípravy ve všech složkách tréninkového systému (Regionální tréninkové skupiny, Národní tréninkové skupiny a také Czech team, kde jsou ti nejlepší). Skvělou zpětnou vazbou práce celého týmu je pak to, že již vyrostlo poměrně dost hráčů a zejména hráček, kteří se etablovali i na nejvyšší evropské túře nebo jsou velmi vysoko postaveni na amatérském světovém žebříčku.

Takže spolu úzce spolupracujete, ale kategorie dětí a mládeže máte rozdělené?

VM: Ano, je to tak. V golfové akademii se starám jak o nejmenší děti a nováčky, tak i o dospělé začátečníky. Milan pak o výkonnostní golfisty.

Můžete tedy vysvětlit, jak jsou členěné skupiny dětí v rámci vašeho tréninkového systému?

VM: Celkem máme v akademii přes 150 dětí, z toho cca 100 tvoří jakousi základnu. Pro velkou část dětí je golf volnočasovou aktivitou.
MM: Dále máme skupinku širších reprezentačních výběrů, cca 30 juniorů, ve které jsou děti a mládež s různými úrovněmi výkonnosti. Zde již můžeme hovořit o „sportovcích", kteří absolvují delší skupinové tréninky. Vrcholem pyramidy je skupina zhruba 24 reprezentantů, kteří jsou vybráni do SVG (interně je máme navíc rozdělené do skupin JUNIOR a ELITE podle věku a výkonnosti).
Ve sportovním golfu jsou samozřejmě i věkové kategorie jako u ostatních sportů, tedy U14 žáci, U16 kadeti a U18 junioři. Avšak oproti jiným sportům je v golfu možné hraní napříč kategoriemi. Pokud kupříkladu nějaký žák dosahuje skvělých výsledků, může hrát i s profíky a není nic zvláštního, že je může i porazit.
Kvůli relativně široké reprezentační základně se v našem klubu snažíme, v rámci všech mládežnických týmových soutěží, přihlašovat do soutěží i B a C týmy, což je sice finančně nákladné, ale z dlouhodobého hlediska je to dobrá investice, protože kolikrát se i z „béčkaře" může vyklubat velmi šikovný áčkař".

Vítězství se v golfu počítá. Jakých úspěchů vaši svěřenci již dosáhli?

MM: V posledních letech máme na kontě spoustu individuálních i týmových titulů a medailových umístění. Postupně se nám tedy zúročilo 10 let práce, kdy jedna generace hráčů dozrála, na čemž mají zásluhu všichni trenéři, kteří zde v ten který okamžik působili. Na tomto je vidět, že ta práce není marná.
Z těch všech úspěchů bych za poslední tři sezony vypíchl dvakrát první a jednou druhé místo v Extralize mužů, loňské vítězství v extralize žen a poté skvělé 4. místo žen v lize mistryň v Bulharsku a dva tituly po sobě u smíšených družstev do 16 let a dívek do 18 let.

Prozradíte recept na koktejl dobrých výsledků?

VM: Vše se musí tak zvaně sejít dohromady; jak dlouhodobá práce trenérů, tak golfové zázemí, podpora vedení a rodičů. Prostě je potřeba, aby všichni v dlouhodobém horizontu táhli za jeden provaz.
MM: Ano, Verča má pravdu, je to prostě souhra vícero aspektů.

Jak je dětský golfový „kroužek" drahý v porovnání s jinými?

MM: Náklady na trénink v SVG jsou mezi 20–30 tisíc Kč za sezonu, tedy od září do června, zbytek hradí klub. Děti v rámci této částky mají možnost trénovat dvakrát týdně tři hodiny skupinově pod vedením dvou reprezentačních trenérů.
VM: V akademii mají děti tréninky po celý školní rok jednou týdně 60 minut za 11 500 Kč, starší děti jednou týdně 90 minut za 15 500 Kč. Máme i mnoho zájemců o tréninky vícekrát týdně, těm připravujeme cenově zvýhodněnou kalkulaci. Navíc mají děti bezplatný vstup na golfové hřiště a tréninkové plochy, k tomu i benefit v podobě určitého počtu košíků míčů pro vlastní trénink zdarma. V létě pořádáme šest příměstských a jeden pobytový golfový kemp a také mnoho dětských turnajů. Vloni jsme se pustili do pěti turnajů na Moravě a letos spoluorganizujeme oblíbenou UAX Golf Tour (Regionální Moravskou Túru Mládeže). Chceme rodinám nabídnout vše potřebné, nejen trénink po celý rok, ale i možnost účasti v soutěžích pro mládež s dobrou organizací, a to se nám snad daří.

Děti a mládež jsou v zajetí sociálních sítí. Používá je nějakým způsobem i váš klub?

VM: Ano, sociální sítě hojně využíváme. Jednak na nich komunikujeme výsledky a pak také, ruku na srdce, každý rodič se rád pokochá i pochlubí výsledky svých ratolestí. A co je důležité, baví to i děti. Můžou si tak připomenout společně strávené okamžiky. Je to sice časově náročná práce, ale aktivní sledující nám stále rostou. Výhodou je, že si na sociálních sítích lze dobře „pohrát" s marketingem, tedy použít zábavné fotky, videa, sestříhat je a proložit hudbou, což mě velmi baví. Mohu tak do toho krásného golfového sportu vnést dynamiku a zápal. Na Instagramu jsme nejvíce aktivní pod profilem Golf Club Brno, na Facebooku jako Golf Resort Kaskáda.

Co by měli vědět děti či mládež (potažmo i rodiče), pakliže by se chtěli věnovat golfu a třeba to i někam dotáhnout?

MM: Měli by vědět především to, že golf je pořádná, ale opravdu pořádná dřina, i když talent je samozřejmě potřeba taky. Jen pro představu, naši nejlepší, například kolem věku 15 let, trénují alespoň pětkrát týdně čtyři až pět hodin! A není to jen o golfu, ten je potřeba kombinovat s kondičním tréninkem, výživou a dalšími aspekty.

Můžete čtenářům přiblížit, o čem kondiční trénink je?

MM: Jedná se o silově kondiční trénink, který v rámci celoročního tréninkového plánu zabírá 1,5 hodiny alespoň třikrát týdně (v létě dvakrát až třikrát týdně, v zimě čtyřikrát týdně). Trénink probíhá ve fitku, kde se trénuje především výbušnost, síla a rychlost, pak mobilita a flexibilita. Zajímavostí je, že golfisti oproti jiným sportům ve zmíněných ohledech nijak nezaostávají. Jelikož občas testuju házenkáře, tak mohu srovnávat a zjistil jsem, že naše děti a mládež mají silové a rychlostní výsledky stejné jako ti házenkáři.
VM: Dokonce je to tak, že si mnohdy hráči po ostrém turnajovém kole jdou ještě zacvičit do fitka. Pěkným příkladem je také to, jak Sára Kousková na Ladies European Tour při rozhovoru na dotaz, co bude dělat před finálovým kolem, odpověděla, že si skočí do fitka. No, a teď se probojovala na olympiádu. Pro hráče na vrcholové úrovni je to prostě rutina. Avšak nedělají to všichni, i když by měli.

Jak moc se v golfu řeší výživa?

MM: Kvalitní a nutričně vyvážená strava je při jakémkoli sportu nutností a golf není výjimkou. Napříč sporty se bere v potaz tzv. RED-S – relative energy deficiency syndrom (syndrom relativního nedostatku energie), což stručně řečeno znamená, že zdravý vrcholový sportovec extrémně trénuje, ale právě tu stravu nemá příliš efektivně poskládanou, takže se mu dlouhodobě nekompenzuje energetický výdej a následně může docházet například k únavovým zlomeninám, vymizení menstruačního cyklu, nástupu depresí nebo „jen" prostě spadne forma. Jen pro zajímavost, juniorský golfista by měl během rundy do sebe dostat zhruba 1 000 kalorií, což je poměrně dost.

A co psychologie? Ta je také důležitým prvkem, obzvlášť při sportu, který, jak známo, probíhá na hřišti „mezi ušima".

MM: Zrovna téma dětské psychologie je velmi komplikované, právě proto, že se jedná o děti. Nicméně v našich plánech je začlenit do týmu nějakého psychologa. Víte, děti si samy musí primárně projít jak úspěchy, tak neúspěchy, to k tomu prostě patří. Z mého pohledu, co nejvíce škodí dětské psychice, jsou přehnaně ambiciózní rodiče, ale to je už jiná kapitola.

Přejděme tedy raději k veselým historkám...

MM: Kde jsou děti, tam je obvykle zábavných historek spousta. Teď mě napadá jedna historka, která byla z mého pohledu zábavná, i když pro děti možná o něco méně. Bylo to první soustředění na Tenerife, kde si děti kromě golfu užily i takový spartánský výcvik, protože jsme byli tři týdny ubytovaní v místě, o němž jsme původně ani netušili, že to je klášter. Takže si dovedete představit velmi skromné vybavení, netopilo se, měl tam být bazén, ve kterém ale nebyla napuštěná voda, děti si musely samy vařit a prát. Některé ani nevěděly, jak funguje mikrovlnka nebo pračka. Takže se kromě pilování golfu i patřičně zocelily. Ale nakonec na to vzpomínají rády.

Chcete něco vzkázat čtenářům či rodičům?

VM: Tím, že mám na starosti ty mladší, tak bych rodičům vzkázala, aby dětem při jejich golfových začátcích umožnili, ať se golfem především baví.

Protože bez té hravosti a lásky ke sportu to opravdu nejde.

VM: Přesně tak. To je i důvod, proč těm nejmenším doporučujeme tréninky v týmu, a ne ty individuální. Musí je to totiž především bavit, a přece jen v dětském kolektivu to funguje jinak než při individuálním tréninku. Mohou se vzájemně motivovat, navazují sociální vazby apod. Ať se všichni zpočátku tím golfem prostě baví, ať si to užijí.
MM: Rada za mě, respektive vzkaz pro ty výkonnostní. Když chce být někdo top, tak tam musí být tři věci: talent, velké množství práce a ta třetí věc, která se moc nezmiňuje, je vášeň. Jestli ten sport nebudu milovat, tak to nikdy nebude fungovat.

To je opravdu krásná tečka na závěr, děkuji za rozhovor a za práci, kterou děláte.

Text: Magda Jochmanová, foto: archiv Veroniky a Milana Mojžíšových
Převzato z časopisu GOLF 7-8/2024

MIlan Mojžíš na snímku druhý zleva:
Mojzis-650


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...