mstetice-treneri-750Golfové hřiště ve Mstěticích není třeba golfistům v Česku nějak zvlášť představovat. Místní osmnáctka má svůj osobitý charakter a neskrývá inspiraci skotskými linksy. Rozhodně se řadí mezi nejrespektovanější tuzemské rezorty. Má totiž co nabídnout: špičkovou kvalitu hracích ploch, zajímavé jamky, tréninkové zázemí doslova „na pětníku" a k tomu restauraci, která svou nabídkou uspokojí každého. A ještě jednu věc, možná poněkud víc utajenou, je třeba přidat – činnost místní golfové akademie, která funguje už bezmála dvacet let.

O tom, jak mstětická akademie funguje, jsme si povídali s člověkem, který ji nejen řídí, ale je doslova její duší, manažerkou akademie Šárkou Tomáškovou.

Zkuste se ohlédnout trochu zpět... Jak a kdy akademie ve Mstěticích vznikla?

V roce 2004 a základní kameny obrazně řečeno položil Petr Mrůzek. Už tehdy nabízela akademie široké spektrum trenérských služeb pro začátečníky i pokročilé. Doba se ale rychle mění, mění se i trenérské přístupy.

Říkáte, že se mění doba i trenérské přístupy. V čem?

K běžnému tréninku golfu jsme postupně přidali mentální koučink, edukaci ohledně regenerace hráčů v sezoně, kondiční a fyzickou přípravu, která je dnes ve výkonnostním golfu nutností. Na druhou stranu ale model tréninku či rozdělení akademie stále vychází z modelu, s jakým Petr před lety začal. Tou největší změnou je ale obrovský nárůst počtu dětí. Za poslední tři roky největší. Ostatně, akademie se věnuje hlavně dětem a mládeži.

O jak velkém nárůstu dětí hovoříme?

Nárůst je o sto procent. Dnes máme v akademii 170 dětí, které u nás trénují. Jak individuálně, tak i ve skupinách, které jsou postavené podle věku, výkonnosti a při maximálním počtu šesti dětí ve skupině. Trénují od pondělí do čtvrtka každé odpoledne od 16:30 do 18 hodin.

Jak vypadá takový všední den ve vaší akademii?

Otázkou je, co je všední den. V průběhu roku rozdělujeme tréninky do jednotlivých bloků. Máme bloky zimní od ledna do března, pak jarní od dubna do června a potom podzimní blok od září do listopadu. V prosinci pak krátkou regenerační odpočinkovou přestávku pro hráče i pro nás. V rámci skupin děti pravidelně rotují při tréninku různých činností, zvlášť putting, chipping, dlouhou hru, různé herní situace. Co je důležité, pravidelně chodí na hřiště. V tomhle jsou Mstětice unikátní. Každé dítě se během skupinových tréninků dostává na hřiště, takže vedle tréninku získává i herní zkušenosti.

Ve výčtu mi chyběli dva letní měsíce. Co se odehrává během nich?

V létě se hodně jezdí po turnajích, organizujeme letní příměstské tábory a samozřejmě pokračují i tréninky, které jsou plně v dikci trenérů.

170 dětí, to je docela velké množství. Jak máte jejich tréninky logisticky ošetřené?

Během let se rozrostl i náš trenérský tým na současných osm trenérů. Od pondělí do čtvrtka jsou v akci při skupinových trénincích čtyři až šest trenérů, kteří se „rozprostřou" po celém hřišti. V akci jsou minimálně čtyři trenéři, maximálně šest. To proto, že máme u nás i dospělé golfisty a těm se věnují další dva. Dospělí jsou ale jen malé procento. Většinou jde o individuální tréninky po dohodě s trenéry. K tomu ještě pořádáme golfové akademie pro firmy.

Děti mají školní rok, po první třídě následuje druhá a tak dál. Jak se ale posunují ve vaší akademii?

Máme skupiny vyloženě pro začátečníky v několika věkových kategoriích. Ve věku 5 až 8 let, 9 až 13, ale také od 14 let. Na golfu je nejhezčí to, že s ním můžete začít i ve 14 letech a třeba i ve dvaceti. I ze 14letého dítěte může vyrůst velmi dobrý výkonnostní hráč. Ostatně to vidíme i na domácí scéně. Myslím, že takovým příkladem může být i Kristýna Napoleaová, dříve fotbalistka a dnes už vítězka na Ladies European Tour.

A další rozdělení?

Pak máme děti, které se už řadí mezi pokročilé, které se snažíme dávat k sobě podle věku a výkonnosti. To je priorita, ale někdy do toho mluví i samotné děti, které chtějí být spolu, protože spolu vyrůstají třeba už od osmi let a mají podobnou výkonnost. Další rozdělení je na rekreační a závodní hráče. Máme skupiny dětí, které sem chodí jako do kroužku, hrají pro zábavu. Takových skupin máme asi šest. A pak jsou tu děti se sportovními a závodními ambicemi. Na to máme vytvořený sofistikovaný systém, podle něhož sledujeme děti i jejich rodiče při tréninku.

To zní až zvláštně: sledujeme děti a jejich rodiče při tréninku. Můžete to víc rozklíčovat?

Závodní golf je už o značných časových i finančních nárocích. Proto zjišťujeme, jaké jsou ambice a možnosti každého dítěte i jejich rodičů. A není to pouze o financích. Když má rodina jednoho cyklistu a jednoho golfistu, znamená to, že se rodina v létě prakticky nepotká. Nám turnajová sezona začíná v dubnu a končí v říjnu. Naplánovat program je pak pro rodiče i děti hodně náročné. V tu chvíli nehraje roli jen talent, chuť či ctižádost, ale i to, jestli se rodiče i děti chtějí golfu naplno věnovat a jsou ochotni tomu leccos obětovat. Máme u nás i výkonnostní skupinu hráčů, které podporujeme finančně, organizačně i materiálně. Vyjíždíme s nimi na turnaje v Česku i do zahraničí. Mají od nás celoroční podporu v tom, že dostávají celoroční členství, tréninkové míče, ale musí také dodržovat tréninkové plány a mít výsledky. Takových dětí u nás máme zhruba třicet a věnují se jim trenéři – náš Head Pro Lukáš Hrouda a Jakub Janda.

Vrcholem pomyslné pyramidy v každé akademii jsou ti nejlepší. Jak je to u vás?

Naši trenéři odvádějí hodně dobrou práci. Mstětické týmy hrají v soutěžích družstev a prosazují se i jednotlivci. Jmenovat můžu určitě Lucii Váchovou. Je jí teprve 18 let a v posledních třech sezonách hrála na profesionální LET Access Tour. V letošním roce dostala možnost nastoupit i na turnaji Tipsport Czech Ladies Open. Obecně jsou u nás úspěšnější děvčata, která tak trochu předběhla kluky. Přidám ještě další jméno... Kristýna Květoňová je dnes jednoznačně nejlepší dívka v kategorii do 14 let v Česku. Ale nás těší i trochu jiné úspěchy.

Jaké?

Za poslední tři roky se nám daří vychovávat trenéry z našich hráčů. Letos absolvovali trenérské zkoušky Ondra Tomášek a Tereza Hošková. Nejen, že hrají skvěle a reprezentovali Mstětice, oba tady vyrostli a dnes se z nich stali trenéři. Postupně dělali asistenty skupinových tréninků, vedli příměstské tábory a dnes už s trenérským osvědčením vedou skupiny těch úplně nejmenších. To považujeme za důležité. Mstětice si zakládají na tom, že jsme rodinný klub, že tu panuje příjemná atmosféra a tohle je věc, na kterou jsme pyšní. Že tu máme děti, ze kterých se v 18 letech stane buď skvělý golfista a bude hrát dál závodně, nebo dá přednost studiu, ale golf pro něj zůstane náplní po celý život. Pro nás je důležité, že u nás a obecně u golfu zůstávají.

Jak se k vám do akademie malý zájemce o golf dostane? Děláte třeba nějaké náborové akce?

Ne, ne, to neděláme. Ani dny otevřených dveří. U nás perfektně fungují reference. Rodiče rodičům, spokojené děti, kamarádi ve škole. Máme u nás spoustu spolužáků. Ani si neplatíme někde nějakou reklamu. Není třeba. Nárůst je stálý a přirozený. Přihlásit se může každý. Nejlépe je zavolat přímo mně. Vždycky nás zajímá, jaký je motiv zájmu o golf, jak moc je konkrétní dítko hravé, jak akceptuje pravidla... To proto, že nejde být univerzální, každému vyhovuje něco jiného. Snažíme se, aby se ve Mstěticích líbilo každému. Když k nám dítě přijde, potřebuje jen tenisky a větrovku. Větrovku proto, že ve Mstěticích prakticky vždycky fouká. Další veškeré vybavení pro ně máme, ať jsou to leváci nebo praváci. A jdeme ještě dál. Staráme se o výchovu dětí ve školkách a ve školách tím, že nám sem dojíždějí děti z mateřských škol a škol, pro něž děláme jednodenní akce. Ukazujeme jim golf a děláme to zcela zdarma.

Kolik takových akcí děláte?

Školka nám sem jezdí pravidelně každé pondělí v 10 hodin. Přiběhne 24 až šestiletých dětí. Je to úžasné, krásné. Akce pro školy děláme pravidelně tak tři čtyři do roka. Jsme zapojeni do projektu Se školou na golf. Bez toho bychom to ani dělat nemohli, protože příspěvek, který na to dostáváme, nám pomáhá spolufinancovat trenéry, kteří se dětem věnují. Ale chceme to dělat, proto část nákladů hradíme i my z klubu.

Zkuste udělat takové resumé toho, co nabízí a jak funguje akademie ve Mstěticích?

Máme 170 dětí, osm trenérů, tréninkové skupiny od ledna vlastně až do listopadu. Zázemí v podobě drivingu, chippingu, puttingu plus hřiště. Děláme turnaje i pro nejmenší pod názvem MiniMyš, jsme úspěšní v soutěžích družstev mládeže i dospělých – děvčata jsou v extralize, chlapci v první lize. Celé léto pořádáme příměstské tábory. A abych nezapomněla, pořádáme druhý ročník tříkolového turnaje zařazeného do světového žebříčku WAGR. Snažíme se tím vyplnit mezeru pro hráče, kteří se nedostanou do amatérky a neměli by co hrát. Snažíme se motivovat i další kluby, aby se k nám přidaly.

Máte představu, kde by měla vaše akademie být třeba za pět let?

Musím přiznat, že my jsme dnes vlastně plní. Vždycky na začátku podzimního a jarního bloku dojde k odlivu a přílivu dětí, ale končí opravdu jen malá procenta. My jsme dnes už na hraně kapacit našich tréninkových ploch, takže hlavním cílem je udržet si kontinuitu tréninku od dětí po dospělé pro rekreační i závodní golf. Ale co je náš velký sen, to je vychovat nějakého opravdu dobrého a velkého hráče, jehož jméno bude rezonovat v golfovém světě. Myslím, že to možné je. Když může být Martina Sáblíková olympijskou vítězkou bez ledového oválu, tak proč by to nešlo v golfu. Neberu názor, že je to nemožné.

To je opravdu výzva...

Ale já si opravdu myslím, že to není nemožné. Vždycky je to o lidech a ve Mstěticích na ně máme štěstí. Včetně prezidenta klubu Jaroslava Kuraciny. Kdyby tady nevytvořil ten tým, který se stará o akademii a nepodporoval její chod, tak by to nešlo. Hlavním sponzorem akademie je prostě klub, sponzorovat dětský golf zatím nikdo nechce.

Více o Golf Clubu Mstětice: https://www.golfmstetice.cz/

Za rozhovor děkuje Alois Žatkuliak
Foto: GC Mstětice, Zdeněk Sluka
Převzato z časopisu Golf 7-8/2023


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...