Malec-Tomas-Kacov-750Duben 2017 je datem, kdy se golfové veřejnosti otevřely všechny tři devítky na dohled od posázavského Kácova. A jedním dechem je třeba dodat, že do české golfové společnosti vstoupily hodně razantně. Jména každé z nich – River, Meadow a Forest – se skloňovala ve všech pádech. A i když se tu a tam objevily i kritické připomínky, obliba golfového resortu Panorama Kácov vystoupala během krátké doby raketově vzhůru. Jak je na tom golfový resort v Posázaví po pěti letech? Nejen o tom jsme hovořili s manažerem Panorama Golf Resortu Tomášem Malcem.

Na golfovou scénu v Česku jste vstoupili hodně razantně. Jak jste na tom dnes? Nepolevili jste?

Doufám, že ne. Pořád se snažíme vymýšlet něco nového, pořád se u nás něco nového staví, pořád něco vylepšujeme a zdokonalujeme. Pro letošek to byly například kompletně nové bankry na devítkách Forest a Meadows.

Tři devítijamková hřiště je sám o sobě méně obvyklý projekt. Když ho s odstupem času a po pětiletých zkušenostech hodnotíte, byla to dobrá volba?

Upřímně řečeno, někdy máme pocit, že těch jamek je ještě málo. (smích) Ale vážně... Hodně nás těší, že zájem o naše hřiště je stále velký. Dokonce spíš stále roste. Myslím, že tři devítky byla pro náš resort ideální volba. Platí, že když je u nás turnaj, tak je pořád ještě jedna devítka volná. Na ní můžou hrát členové, nebo fíčkoví hráči a případně pak pokračovat na devítce, na které se už turnaj dohrál. To se nám osvědčilo velmi dobře.

Mluvil jste o tom, že pořád něco vylepšujete. Loni jste měnili pozici greenu na osmičce na Meadows. Jaké jsou ohlasy hráčů?

Jsou veskrze pozitivní. Jamka se stala zajímavější, zábavnější. Hráči mají radost, že zmizel jeden velký bankr. To ostatně golfisté vítají vždycky. Povedlo se i napojení na další jamku, což je zase příjemnější pro plynulý provoz.

Kacov-ilu-nadhled-250Vrátím se ještě k poslední změně, novým bankrům. Co všechno jste na nich měnili?

Úplně všechno. Starý písek se odvezl, dělalo se nové podloží, nové drenáže, protože po těch letech už byly některé ucpané. Tvary bankrů zůstaly stejné, jejich počet také, ale změnila se jejich konstrukce. Využili jsme speciální fólii, aby nedocházelo k úniku písku do podloží, a naopak k pronikání podloží do bankru. Stejnou technologii použili například i na Albatrossu nebo na Oaks. To je teď trend. Dřív se to řešilo vrstvou kamínků, ale to není tak dokonalé, protože časem k promíchání stejně dojde. Na Riveru budeme měnit bankry po letošní sezoně.

O třech kácovských devítkách se toho už hodně napsalo, mezi golfisty se o nich také často diskutuje. Někomu se nelíbí některé delší přechody na Meadows, pro jiného je Forest hodně fyzicky náročný. Co vy na to?

Nejčastější výtkou je opravdu to, že na Meadows jsou dlouhé přechody mezi jamkami. Ano, některé jamky jsou dále od sebe, ale přechody jsou více méně po rovině. Hráči, kteří mohou mít problém s tím, že je pro ně hřiště fyzicky náročné, mohou použít buginy. To se nám osvědčilo. Spousta hráčů, kteří hrají kombinaci Meadows a Forest, vyráží rovnou na bugině. Automaticky. Pak se obě devítky stávají příjemným herním zážitkem, to už dnes řada hráčů ví, že bugy na Panoramu patří.

Zkuste pro ty, kteří ještě neměli možnost si u vás zahrát, jednotlivé devítky popsat. Proč stojí za to si je zahrát?

Forest je podle mě jednou z nejhezčích devítek, které jsem u nás viděl a na kterých jsem měl možnost hrát. Výhledy v lesní části od pětky po osmičku stojí i za trochu té námahy. Pravda je, že prvních pět jamek stoupáte, ale nepřijde mi, že je Forest náročnější než některé pasáže hřišť na Karlštejně, Ypsilonce a dalších. Největší převýšení zažijete při kombinaci River a Forest, protože stoupáte z nejnižšího až na nejvyšší bod hřiště. Odměnou jsou ale výhledy, klid a úžasná příroda.

To je Forest, co další dvě devítky?

River má díky Sázavě specifickou atmosféru. Některé jamky jsou hned vedle řeky, jsou tam i další vodní plochy a panuje tu jiný klid než na dalších dvou devítkách. Občas tu projede posázavská lokálka. Na Meadows jsou jamky delší, tam si člověk „zastřílí". Na Riveru musíte být naopak opatrnější, je techničtější.

Takže na co by se měl připravit golfista, který u vás hraje poprvé?

Na Forestu je lepší hrát kratší rány tam, kam vidíte. Pokud není vaší nejjistější holí drajvr, tak ho ani z bagu nevyndávejte, protože může napáchat víc škody než užitku. Na Riveru vstupuje na většině jamek do hry voda. Tady je znalost hřiště výhodou, doporučuji si každou jamku předem prohlédnout na infoboardu nebo v birdie kartě. Podruhé či potřetí už víte, kam hrát a kam naopak nehrát, kam umístit míčky, abyste je zbytečně netopili ve vodních překážkách. Ani tady není nutné na každou první ránu tahat z bagu drajvr. Na Meadows to je něco jiného. Tady si golfista zastřílí, ale do hry tady vstupuje i vítr, protože se hraje i v otevřené krajině. To platí zejména pro jamku číslo čtyři na horizontu nebo na tříparové šestce, která se hraje z kopce dolů na velký green. To, jakým směrem a jak silně fouká, hodně ovlivní každou ránu.

Hřiště v „plné síle" funguje už pět let. Jak se za tu dobu proměnilo?

Dozrálo, to určitě. Některé věci se změnily, například green na osmičce na Meadows. Časem zhoustly roughy, ale tím, že jsme zároveň lehce změnili sekání a rozšířili jsme místa dopadu míčků, je myslím hřiště o poznání přívětivější. Samozřejmě je tím i průchod hřištěm plynulejší. To, co se nemění, je to, že se stále snažíme držet hřiště v co nejlepší kondici.

Kacov-wellness-250Nezmínil jste okolí hřiště a zázemí...

To je pravda. Rozšířili jsme zázemí. Před pěti lety tady byla jen klubovna a hřiště. Dnes tu máme navíc další sportoviště s tenisovými kurty, kurty na beach volejbal, multifunkční hřiště. To bylo první rozšíření. Následovaly bungalovy, které rozšířily stávající ubytovací kapacitu hotelu ze 14 na 32 pokojů. Posledním přírůstkem bylo wellness centrum (na snímku), které jsme otevřeli loni na konci léta a které si našlo rychle svoji klientelu.

Zatím jste nezmínil to, že Panorama Kácov je golfový resort s významnou přidanou hodnotou, v tomto případě bydlením na golfu. A tím nemyslím hotelové ubytování...

Loni na začátku léta jsme informovali veřejnost, že spouštíme developerský projekt nazvaný Panorama Golf Gardens. Šlo o sedmnáct vil pro rezidenční bydlení. Během krátké doby, během měsíce dvou, byly víceméně všechny prodané. Teď vstupujeme do fáze, kdy stavby dokončujeme a domy se budou postupně předávat. Do konce roku bychom měli všechny vilky předat. Tím, že to jsou dřevostavby, je proces rychlejší. V našem případě zhruba rok a půl od prvního kopnutí do země.

Nakolik mohli do finální podoby domu mluvit budoucí majitelé?

Nabízeli jsme tři typy domů, ale zvenku jsou všechny stejné, aby se zachoval ráz projektu i krajiny. Uvnitř ale měli majitelé možnost změn a úprav interiéru. Tím, čím je projekt unikátní, není ani tak stavba samotná, ale venkovní úpravy, zahrady. I proto jsou v názvu Panorama Golf Gardens.

To je docela dost informací. Pojďme si udělat souhrn toho, čím dnes resort Panorama Kácov disponuje?

Golfovým hřištěm – třemi devítkami, tréninkovými plochami, které jsou od loňska velmi využívané i našimi předními golfisty, ať už amatéry či profesionály. Objevili to, že máme tréninkové zázemí na vysoké úrovni. Dále sportoviště i pro negolfisty, wellness s vnitřním bazénem, venkovním biotopem, saunou, párou relaxační místností a také nabízíme thajské masáže. Samozřejmě restaurace, ubytování a nově i rezidenční bydlení.

Do čeho se pustíte příště?

Osobně si myslím, že nic nového asi nepřijde. Nebo aspoň v dohledné době ne. V rámci našeho zázemí nabízíme a poskytujeme i komerční služby, například organizujeme vánoční večírky nebo teambuldingy pro firmy. Po sezoně sice zavíráme hřiště, ale jinak jsme schopni být otevření až do Vánoc. Leden a únor máme zavřeno, aby dostala prostor údržba a přípravy na další sezonu.

Kácov se stal velice rychle také oblíbenou turnajovou destinací. Platí to? A kolik turnajů ročně se u vás odehraje?

Platí to stále. Počet turnajů, které se u nás odehrají, se pohybuje kolem 120. Počítají se do toho turnaje pro dvacet lidí i velké s canon starty pro osmdesát i sto lidí. Většinou u nás pořádáme tak čtyři akce v týdnu.

Máte i vlastní turnajovou sérii?

Máme Panorama Golf Tour, která se hraje zhruba jednou za čtrnáct dní až za tři týdny vždy v neděli. Jednotlivé turnaje organizujeme ve spolupráci s našimi partnery. Vedle příjemné atmosféry je největším lákadlem cena pro celkového vítěze, kterým je roční členství na Panoramě na příští sezonu.

Nicméně, 120 turnajů je docela velká porce. Nemrmlají členové, že jim to ubírá prostor pro vlastní hru?

Těch opravdu velkých turnajů, kdy je hřiště vyblokované na celý den, máme tak dvacet za sezonu. Navíc většinou v týdnu, ve středu nebo ve čtvrtek. A máme samozřejmě k dispozici třetí devítku, na které lze hrát. Takže si mohou zahrát dvakrát, nebo začnou později a napojí se na devítku, na které se turnaj už dohrál.

Jakým způsobem určujete, na které kombinaci devítek se bude hrát?

Je to tak půl na půl. Někteří klienti jednoznačně preferují, na kterých dvou devítkách chtějí svůj turnaj hrát, jiní pak výběr nechají na nás. Rozhodujeme se i podle toho, aby výběr navazoval na provoz údržby. Někdy v pondělí nebo v úterý jednu devítku zcela zavíráme, aby měl greenkeeper čas upravit vše potřebné.

Jak náročné bylo přežít období covidu a jak náročné je přežívat současné období s inflací, zdražováním všeho včetně energií?

Co se týče covidu, golf byl jednou z mála aktivit, které šly i během restrikcí provozovat. Samozřejmě to omezilo provoz restaurace, hotelu a incoming. Letos po dlouhé době přijela i spousta hráčů ze Skandinávie. To tu dva a půl roku nebylo. A co se týká cen energií a obecně dalších komodit, včetně hnojiva všeho, co se používá při provozu hřiště, tak ty se několikanásobně zvedly. Na to jsme reagovali drobným zdražením cen fee, ubytování i v restauraci. Šlo o nějakých pět, sedm procent. A věříme, že se to časem zpomalí, nebo ještě lépe zastaví.

Už jste zmínil, že k turnajům na Kácově patří příjemná atmosféra. Ale také povinná koupel pro vítěze. Trvá tahle tradice stále?

Trvá a určitě ji nehodláme měnit. Jako odměnu si vítěz po koupeli může odvést náš župan a kvalifikuje se na Turnaj vítězů, který pořádáme v polovině října.

Spočítáte, kolik županů za sezonu věnujete?

Ročně objednáváme zhruba stovku kusů. To proto, že někteří turnajoví vítězové nám župan po koupeli vrátí s tím, že už jeden doma mají. Pro jiné je to ale pořád zajímavý suvenýr a připomínka tradice, ve které pokračujeme dál. Na letošek máme županů objednaných určitě dost, takže jejich nedostatek nehrozí.

Za rozhovor děkuje Alois Žatkuliak
Foto: Archiv Tomáše Malce
Převzato z časopisu GOLF 7-8/2022


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...