Golfová hřiště ČR
Báječné hřiště v srdci přírody, které se nachází v podhůří Orlických hor, to je golf v Dobrouči. Právě tady před dvěma lety vyrostl moderní golfový resort, který si nepotrpí na přehnaně formální prostředí, ale chce, aby se na něm hráči cítili jako doma. Jak se to daří? Nejen o tom jsme si popovídali s majitelem a stavitelem hřiště Petrem Kolářem (na snímku vlevo).
Budou tomu dva roky, co bylo otevřeno vaše hřiště. Jak byste ty roky zhodnotil? Byly vzhledem ke covidu hodně náročné?
Obecně to byly náročné roky, a to pro všechny, nejen pro golfisty. Pro golfisty to bylo období ne normální, ale bez turnajového hraní ještě v pohodě. Ale celkově nic moc.
Mnoho lidí překvapilo, že právě v Dobrouči vyrostlo nové moderní hřiště. Ukázalo se, že sázka na toto místo byla správná?
Víte, to slovo „překvapeni" mě trochu zaskočilo. Když se podíváte na golfovou mapu republiky, tak zjistíte, že největší prostor v okruhu sedmdesáti kilometrů bez kvalitního osmnáctijamkového hřiště byl právě u nás. Ale hlavní důvod, proč jsme se s mojí manželkou a dcerou Petrou rozhodli vybudovat naše báječné hřiště, byla láska ke golfu, a především pak překrásná krajina kolem nás. A musím říct, že reakce našich návštěvníků hovoří o správnosti našeho rozhodnutí.
Kam jste se od té doby posunuli? Dostali jste se tam, kde jste chtěli být?
Naše rodina je známá svým specifickým přístupem, a tak i při budování hřiště jsme zvolili vlastní cestu. Ta je vedena cílem vybudování hřiště naprosto spojeného s přírodou, a to nejen tím, že je vsazeno do stávající krajiny a nevytváří umělou krajinu v krajině, ale i tím, že nepoužíváme žádné pesticidy, herbicidy a jiné „sajrajty". U nás návštěvníkům říkám: Klidně si utrhněte jahody, ostružiny, seberte houby a další plody, které najdete, jsou naprosto čisté, a pochutnejte si. Tato cesta s důrazem na mechanickou údržbu je náročnější a delší. Netlačili jsme na to a výsledek se po třech letech dostavil – máme nádherně dorůstající a vzkvétající hřiště. Myslím, že jsme tam, kam jsme se v této době chtěli dostat.
Které věci, co se u vás dosud udály, vám udělaly největší radost? A kde naopak víte, že musíte ještě přidat?
Mám-li říct, co z věcí, které se udály, nám udělalo největší radost, tak jsou to pochvalné reakce na to, jak jsme zvládli organizaci týdenní akce Finále národního mistrovství družstev šestnáctiletých. Ale největší radost nám dělaly a stále dělají pochvaly velkého procenta nových návštěvníků, kdy mě po návratu z hřiště vyhledávají a blahopřejí k tak výjimečnému dílu, které jsme zde vytvořili. Co nás ještě čeká z pohledu dlouhodobého vývoje, je jistě výstavba ubytovacích kapacit, protože právě vzdálenost našeho hřiště od větších aglomerací tuto potřebu vyvolává. Velmi intenzivně to řešíme a v současné době je už v konečné fázi změna územního plánu, ve kterém se už s touto výstavbou počítá.
Při otvírání zaznělo, že si nepotrpíte na přehnaně formální prostředí, ale chcete, aby se u vás hráči cítili jako doma a užili si klid a příjemnou hru. Daří se to?
Ano, to je stále součástí naší filozofie. A to, že mnoho lidí při návratu z hřiště do klubovny hovoří o naprostém psychickém zrelaxováni a pohodě, nás v tomto jen utvrzuje. Stále více a více lidí nás navštěvuje na základě doporučení těch, kteří u nás hráli.
Co patří k přednostem vašeho hřiště? Prošlo už nějakou úpravou, případně plánujete na něm i nějaké novinky?
Tak, jako všude, i u nás je hřiště živý organismus a ten se stále vyvíjí. Letos jsme opět přinesli spoustu úprav a vylepšení, a to i na základě diskusí s hráči. Největší předností našeho hřiště je jeho naprosto unikátní vsazení do báječné krajiny. Ta klade hlavní požadavek na hráče – course management. Mnoho lidí přichází ze hřiště s tím, že se u nás učí další rozměr golfové hry, kterým je právě course management, tedy přemýšlení o hře, a nejen mlácení co nejvíc dopředu.
Vaše hřiště se nachází v podhůří Orlických hor. Je právě jeho poloha jeho velkou předností?
Určitě, když hovoříme o kráse krajiny, členitosti, výhledech. Pokud bych měl říct něco z druhé strany, tak je to trochu kratší sezona kvůli blízkosti Orlických hor a tím i delší zimní přestávka. Ale i to nakonec není taková negace, protože určité zklidnění potřebuje jak hřiště, tak celý tým.
O hřišti se říkalo, že se na něj lidé budou vždy rádi vracet. Platí to?
Myslím, že ano. Kdo miluje přírodu a pohodu, ten je zde velmi spokojen a většinou nám při odjezdu avizuje, kdy zase přijede. Jsme za to velmi rádi.
Hned v úvodu jste navázali partnerství s resortem na Kunětické Hoře. Funguje to stále?
Vzešlo to z jejich strany a nám se to zdálo jako fajn myšlenka. Vždy jsme názoru, že je lepší spojovat než rozdělovat. Letos však vedení Kunětické Hory jednostranně zrušilo tento, podle nás, dobrý projekt. Mrzí nás to, vzhledem k našim členům, kteří to využívali v brzkém jaru. Členové z Kunětické Hory pak zase v sezoně hojně navštěvovali nás a byli okouzleni naším krásným a rozmanitým hřištěm, které je v žádném případě nenudilo.
Váš resort klade velký důraz na ekologii a na vodní koloběh. Co si pod tím máme představit?
Minimalizujeme hnojení a když, tak pouze organické, žádné chemikálie. Jdeme mechanickými způsoby, jsme toho názoru, že je-li hřiště dobře posekané, tak nikomu nevadí, když na ferveji není monogamní porost. V tak nádherné krajině, hřišti naprosto bez rušení jakoukoli civilizací, by uměle (pomocí chemických prostředků) vytvořený monogamní travní povrch působil opravdu nepatřičně. Tento náš názor plně podporuje naprostá většina našich návštěvníků. Pokud jde o vodu, vybudovali jsme retenční nádrž, která zadržuje v údolnici srážkovou vodu a vodu z tání sněhové pokrývky. Ta je pak pomocí závlahového systému rozváděna na celém hřiště. Čili děláme to, po čem všichni volají.
Taky jste chtěli pracovat s mladými golfisty. Daří se vám to?
Ano, chtěli a chceme! Je fakt, že jsme zatím prošli krátkým obdobím, ale s celou řadou změn. V první fázi jsme byli ovlivněni klubovým trenérem a jeho přístupem. To znamenalo, že jsme hned postavili závodní družstvo mládeže, ale z hráčů z jiných klubů. Hned byly výsledky, ale když jsem zjistil, že ta děcka tady mají problém například i se zdravením starších členů a jejich sounáležitost s klubem je nulová, rozhodli jsme se to změnit. S touto změnou, a nejen s ní, nakonec došlo i k rozchodu s naším prvním profesionálním trenérem. Sestavili jsme nový tým více trenérů pod metodickým vedením našeho nového profesionála Jardy Krejcara a stanovili jsme si cíl postupného vybudování mládežnických týmů z mládeže z našeho regionu, což odpovídá naší základní filozofii. Tedy postupného vybudování klubu jako společenství lidí, kteří se spolu chtějí scházet.
Povedlo se vám odchovat už nějaké mladé nadějné golfisty? A máte v zásobě další?
Mezi našimi dětmi se již dnes ukazují talentovaní hráči, ale nespěcháme, chceme pevné základy.
Jak se vám daří lákat ke golfu nové zájemce? A jak těžké je v dnešní době u golfu udržet?
To je samozřejmě složité a upřímně hledáme stále cesty, jak přizvat nové lidi, aby se mohli zamilovat do této nádherné hry. V našich končinách jsme takovými průkopníky a bojovníky proti zatím ne zrovna dobré image golfu, která stále v mnoha lidech přetrvává. Ale podle reakcí nových návštěvníků máme pocit, že jsme na dobré cestě právě tím, že nechceme přehnaně formální prostředí. Když to shrnu, nechceme být „hogo fogo", ale normální, poctiví, se slušným vystupováním a dodržováním pravidel.
Hovořilo se o vzniku tréninkového střediska. Jak to vypadá?
To je zatím hudba budoucnosti.
V Pardubickém a Královehradeckém kraji je nyní už dvacet hřišť. Je náročné se v této konkurenci prosadit a udržet?
Konkurence je normální, dostatečně jsem si to vyzkoušel v podnikání. Jsem přesvědčen, že naše hřiště je jedinečné. O tom ostatně svědčí zařazení našeho hřiště od Všudehrálů v atmosféře a kráse hřiště mezi tři nejlepší hřiště u nás, a to ještě stále dorůstáme. Brzy to bude top.
Je to k vám blízko z Pardubic a Hradce Králové, daleko to není ani do Prahy. Je to vaše výhoda?
U těch vzdáleností na dojezd k nám bude rozhodující to, kdy už konečně dodělají dálnici z Pardubic do Brna. Už nyní je otevřená první část až téměř k Holicím a z Prahy to je až o půl hodiny kratší.
Dva roky jsou za vámi, co je ale před vámi? Jaké máte plány do budoucna?
Plány jsou velké, ale hlavní je to, co se, myslím, nese celým tímto rozhovorem – chceme zde vybudovat něco, co bude přinášet radost a spokojenost velkému množství lidí, kteří milují golf a čistou přírodu stejně jako my.
Co všechno plánujete na letošní sezonu?
Pro letošní sezonu jsme udělali některé nové cesty tak, aby se lépe jezdilo buginami i za mokra. Letos plánujeme taky výstavbu ještě jedné retenční nádrže. Doufám, že se povede i výstavba dvou velkých pergol, které zpříjemní a zvýší pohodlí hráčů i ostatních návštěvníků při posezení a občerstvení před i po hře.
Za rozhovor děkuje Petr Sobol
Foto: Golf Dobrouč
Převzato z časopisu GOLF 5-6/2022
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.