koukol-adam-750Jsou golfové areály, které oslní na první dobrou komfortem a luxusem, ale člověk se tam leckdy cítí tak trochu nesvůj. A pak jsou resorty, které si na nic nehrají, ale přesto nabízejí špičkovou kvalitu – od hřiště přes tréninkové plochy až třeba po skvělou restauraci – a k tomu jako přídavek ještě příjemnou rodinnou atmosféru. Tak přesně tohle všechno najdete v Beřovicích. Místní osmnáctka s výhledem na památný Říp je místem, kde se dají golfové zážitky a výzvy namíchat ve velice „chutný koktejl". Jaký byl končící rok a co se chystá v tom příštím, o tom jsme si povídali s ředitelem resortu Adamem Koukolem.

Rok se pomalu chýlí ke konci. Jaký byl v Beřovicích i s covidem takříkajíc v zádech?

Nebyl to špatný rok. Docela špatně to sice začalo, byli jsme zhruba měsíc uzavření právě kvůli covidovým opatřením. Akce byly tehdy omezené pouze na obce, takže jsme byli otevření jen pro pár lidí, kteří v Beřovicích žijí a hrají golf. Nicméně většinou všechno špatné bývá vyvážené něčím dobrým.

Co to bylo v tomto případě?

Povedlo se třeba počasí. Tolik vláhy, co spadlo z nebe, za poslední roky nepamatuji. A hřišti to velice prospělo. Pokud bych měl rok hodnotit podle návštěvnosti, tak to byl rok, který už se téměř vrátil do předcovidové doby. Takže rok 2021 hodnotím víceméně pozitivně.

Dá se říct, že počasí bylo takovou malou náplastí na covidové ústrky?

Pocitově určitě ano. Vždycky je lepší, když je hřiště zelené. Máme zavlažované greeny, odpaliště a ferveje, ale rafy ne. Za standardního léta rafy zežloutnou. Má to taky své kouzlo, ale letos byly i rafy stále krásně zelené. Bylo to netradiční a příjemné.

Kdybyste měl srovnat loňský a letošní rok, v čem se nejvíc lišily?

Loňský rok chodilo na golf víc lidí, protože jinak tehdy nebylo možné dělat vůbec nic. Golf byl jednou z mála aktivit, které šlo provozovat. Byl otevřený, byť třeba jen po dvojicích a s dalšími omezeními, ale i tak lidé chodili. Dokonce za jakéhokoliv počasí. Letos to ještě doznívá. Lidé pořád berou golf jako bezpečný sport. Ti, co si loni obnovili členství nebo s golfem začali, chodili i letos, ale tím, že se otevřely i jiné možnosti, tak se vše vrátilo do standardního provozu a režimu. Loni byla zavřená restaurace a fungovalo jen výdejní okénko, letos už resort fungoval bez zásadního omezení.

Před pouhými dvěma roky nikoho nenapadlo, že dnes nejskloňovanějším slovem bude covid. Co vám zkomplikoval nejvíc?

Asi chod restaurace. Dnes s odstupem času na to stále trochu doplácíme, protože si lidé zvykli, že si zahráli golf, jen projdou a nesednou si v restauraci. To je pro naši restauraci velká komplikace.

Praha a okolí jsou vůči golfu velice vstřícné. Hřišť se tady nabízí dostatek. Na co lákáte golfisty vy?

Myslím, že se úplně všichni snaží, aby měli co nejhezčí hřiště, co nejlepší služby, to je jasné. Každé to hřiště je trošku jinak postavené, jinak umístěné. Řekl bych, že naším největším trumfem je to, že jsme pořád rodinným hřištěm s příjemnou atmosférou a silnou členskou základnou. Pořád se snažíme, aby právě naši členové byli ti první na našem hřišti. To beru jako náš cíl a velkou výhodu – silná členská základna se ukázala i v covidové době, kdy nikdo nevěděl, co bude dál, jak silný článek.

Když mluvíte o členské základně, kolik máte členů?

Když vezmu roční a řádné a všechna členství dohromady, tak máme kolem devíti stovek členů. Máme fungování hodně zaměřené na členy.

Nevím, nakolik je to vhodné, ale vzpomněl jsem si na slogan jedné politické strany: klidná síla. Vzhledem k tomu, jak Beřovice fungují, jakou nabízejí kvalitu, přežívají bez problémů, tak se slogan na Beřovice docela hodí. Souhlasíte?

Souhlasím. A je dobře, že se to tak vnímá. Naší výhodou proti jiným hřištím je to, že je u nás klid, nic rušivého. Samozřejmě platí, musíte k nám dojet. Další předností je to, že i když je hřiště plné, máte pocit, že tu vlastně nikdo není. Tím, jak je hřiště namodelované, máte soukromí na každé jamce. Když to řeknu zjednodušeně, hřiště si na nic nehraje. Není to o tom, že musíme být za každou cenu top resort, že musíme mít luxusní restauraci, my prostě chceme, aby se u nás lidi cítili příjemně a v klidu si zahráli svůj oblíbený golf. To ostatně také nejvíc oceňují.

Dá se říct, že vaše hřiště, přestože je už nějaký ten rok v provozu, má nadčasový design?

Stoprocentně ano. Tohle hřiště má nadčasový design. Když naslouchám reakcím hráčů, tak si kromě pozitivních reakcí občas vyslechnu, že tohle a tohle se zrovna nepovedlo, že greeny zrovna jezdily málo, nebo naopak moc, ale opravdu zřídka slyším, že je hřiště špatně postavené, že na něm něco nedává smysl. Většinou se všichni shodnou, že je postavené perfektně.

Platí to i pro poměrně náročnou devátou jamku s velkou vodní překážkou? Ta bývala docela terčem kritiky?

Možná zpočátku ano, ale to se vyřešilo tím, že jsme tam udělali drop zónu. Od té doby není problém. Tahle jamka je jistou výzvou. A taky je pravda, že se golf za ty roky poněkud změnil. Zpočátku chtěli hráči co nejvíc sportovní hřiště, hrát z nejdelších odpališť. Dnes je trend opačný – co nejkratší, aby hra byla příjemná, taková lázeňská, víc si golf užít. To je trend, se kterým se setkávají všude. U nás určitě.

Zkuste vytáhnout nějaké žolíky a trumfy, proč by měli golfisté vyrazit právě do Beřovic?

Řekl bych, že je to kombinace všeho, co již zaznělo. Zajímavě postavené hřiště, které udržujeme ve velmi dobré kvalitě, a klid a pohoda, která v Beřovicích panuje. Je to příjemné hřiště, aby si na něm zahrály všechny kategorie hráčů. Další z velkých výhod Beřovic je existence akademie na devět jamek, která je tady od začátku. Na ní to vlastně všechno začalo. Pro začínající golfisty je to naprosto ideální a parádní místo.

Jak je dnes akademie využívaná?

Je hlavně pro začínající hráče. Když někdo udělá kurz, nemusí mít strach z velkého hřiště, ale tři měsíce chodí na akademii a pak se přehoupne na velké hřiště. Ale jezdí k nám i lidé, kteří přijedou speciálně na akademii. Další možností jsou různé teambuildingy, akce na vyzkoušení si golfu, pro dětské turnaje a akce pro děti. Navíc vstup na akademii dáváme automaticky ke každému fíčku na 18 jamek, takže každý si může zahrát nejen osmnáctku, ale ještě si přidat akademii. Pro zdatného golfistu je devět jamek akademie půlhodinová záležitost. Jsou to jamky kolem sta metrů, ideální místo pro trénink.

Nicméně tím hlavním je osmnáctijamkové hřiště. Většinou se každé hřiště pyšní svou signature hole. Jaká je ta beřovická?

Za mě je to jamka číslo 16. Třípar s ostrovním greenem. Už na pohled je tahle jamka zajímavá. Povedla se. A když jdete kolem vody, nemůžete přehlédnout ochočené kapry, kteří doslova zobou z ruky. To se tam pak „vaří" voda.

Udržet kvalitu hřiště je náročný proces. Jaký tým lidí se o to stará?

Udržet vysokou kvalitu hřiště je čím dál tím náročnější, protože i nároky golfistů jsou čím dál tím větší. Za těch pět let, co to dělám, se laťka neustále zvyšuje. Snažíme se požadavkům hráčů přizpůsobit. Samozřejmě je to také souboj s náklady, které se každý rok zvyšují. Máme relativně stálý tým lidí a tím, že je využíváme i přes zimu, nemusíme nabírat nové pracovníky. Jen několik na letní sezonu. Základ tvoří šest lidí v údržbě v čele s hlavním greenkeeperem Michalem Korchanem. Je v Beřovicích pět let a to, že je hřiště v takové kondici, je jeho zásluha.

Patříte k hřištím, která se na zimu nezavírají. Jak velký rozdíl je mezi letním a zimním provozem?

V zimě je to méně náročné, protože odpadá sekání. Tráva v zimě neroste. Hlavní starostí je, aby greeny vydržely, aby nechytily nějaké plísně či jiné choroby, aby hřiště bylo v dobré kondici, totéž platí pro odpaliště, která musíme přehazovat podle pohybu lidí. Je to trochu jiný druh údržby než v sezoně. Navíc děláme to, co těžko stíháme přes léto – ořezávaní bankrů, stromů, úpravy cest a spoustu dalších prací, které se v rozjeté sezóně těžko stíhají.

Vyplatí se vám zůstat přes zimu otevření?

My jsme otevření celoročně tak jako tak, protože máme indoor se simulátorem. A to že máme otevřené i velké hřiště je hlavně jako služba a výhoda pro naší členskou základnu. Není to o tom, že bychom vydělávali nějaké závratné peníze, ale je to služba členům a neztratíme kontakt s klubovými lidmi ani přes zimu. A oni ocení, když si můžou před Vánoci zahrát, místo aby seděli doma na gauči.

Hrajete přes zimu i turnaje?

Hrajeme. Každou neděli máme tradiční Beřovickou neděli. V podstatě až do konce listopadu. V prosinci už to bývá občas na vážkách, už záleží hodně na počasí. Leckdy se stane, že na dva týdny musíme zavřít, ale jakmile to počasí dovolí, zase hned otevíráme. Přes zimu vyloženě jedeme podle aktuálního počasí.

K Beřovicím patří i množství různých akcí a balíčků. Co chystáte na příští rok?

Máme balíčky, které fungují dlouhodobě. Třeba Member Gets Member. Když člen přivede nového řádného člena, tak mu vracíme jeho zaplacený příspěvek na daný rok. Většina našich akcí funguje dlouhodobě a zaměřujeme se především na takové, aby přinášely výhody pro naše členy. Nejlepší způsob, jak se dostat na naše hřiště za nejlepší cenu, je se členem klubu. Náš člen si může kdykoliv přivést hosta se 30procentní slevou nebo si může člen pozvat tři hosty a za celý flight se platí 1 500 korun, takže se dá osmnáctka hrát za 500 korun na jednoho. Ale to platí pouze se členem a pouze v úterý. Dále třeba Happy Fee. Funguje to jako nákup letenek. Stačí zajít na náš web a najít si třeba čtrnáct dní předem fíčka za lepší ceny. Když je volno, koupíte si fee za výhodnější cenu. Samozřejmě, musíte zaplatit a musíte hru vyčerpat. Nelze fíčko zrušit, kupujete si konkrétní čas, ale třeba osmnáct jamek za 690 korun. Je to stejné jako při nákupu letenek.

Něco nového na příští rok chystáte?

Každý rok chystáme nějaké novinky a stejně tomu bude i v roce 2022. Ale nyní je vše ve fázi příprav, a proto zatím nic konkrétního neřeknu, abych to nezakřikl.

Připravujete na hřišti nějaké změny?

Každé hřiště dělá nějaké změny a děláme je i my. Ale ty naše jsou většinou takové, které nejsou příliš vidět. Takové, které golfista považuje za normální. Jsou to třeba i zásadní změny v závlahovém systému, ale ne typu, že bychom narovnali jamku, přesunuly green zprava doleva. Zkrátka něco, co je hodně viditelného. Každopádně všechno by mělo vést k tomu, aby hřiště bylo stále hezčí a hezčí.

Trochu změním téma, co vy a golf?

Jsem s golfem zadobře, i když od chvíle, kdy jsem začal pracovat v téhle pozici, hraji mnohem méně. Začínal jsem s golfem ve 12 letech a hrál ho hodně intenzívně. Je to taková jízda na kole, která se nezapomíná. Obecně ale platí – a to mi dají nejspíš za pravdu všichni, kdo v golfu pracují – že si nejlépe užijete golf, když hrajete jinde než na „svém" hřišti. Na domácím neustále hlídáte, jestli je všechno v pořádku, koukáte, kde se dá co upravit, a golf jde trochu stranou. Takže golf si opravdu užiju a vychutnám, když se dostanu na jiné hřiště. Párkrát do roka se to povede.

Převzato z časopisu GOLF 11-12/2021
Za rozhovor děkuje Alois Žatkuliak
Foto: Archiv Adama Koukola

Berovice-ilu-250Nejoblíbenější jamka?

Třeba klidně pro někoho obávaná devítka. Mně přijde jako příjemná jamka. Voda sice možná straší, ale když se zbavíte strachu z ní, tak je velice dobře hratelná.

Jamka, se kterou nevyřízený účet?

Tak trochu stále nevyřízený účet mám s jamkou č. 15, kterou považuji i za nejtěžší v Beřovicích. Hraje se lehce z kopce, je to dogleg doprava a je hodně dlouhá. Základ je dobrý drajv, ale i potom čeká docela dlouhá rána na green, kolem něhož jsou bankry. Je to jamka, kterou neumím moc zahrát.

Nejlepší a nejhorší skóre?

Nejlépe jsem tady zahrál 70 ran. A nejhorší? Ty bláho, něco přes stovku to rozhodně bylo. A taky to bude už pár let. Nejhorší ale je, když golfista řekne, že přes sto už nikdy nezahraje. To se potom většinou rychle stane.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...