Kravare il vlajkaOsmadvacetiletý Jakub Martiník si v golfovém areálu v Kravařích prošel postupně snad všemi profesemi, které zde existují. Dnes pracuje v resortu již třetím rokem ve vedoucí manažerské funkci, kdo jiný by nás tak měl provést historií, současností i vizemi budoucnosti zdejšího golfového areálu. Zda to byla správná volba, to už posuďte sami.

Jak byste charakterizoval současnou podobu golfového hřiště v Kravařích? Kdo ho navrhoval, kdo jej stavěl?

Hřiště v Kravařích je z poloviny umístěno v zámeckém parku mezi vzrostlými staletými duby, malými potůčky a rybníky. Nová část hřiště vystavěná na polích a loukách za hranicemi zámeckého parku je zatím více otevřená, ale to bude platit jen do okamžiku, než několik set nově vysázených stromů vzroste do výšky a otevřenou hrací plochu vymodelují. Kompletní návrh hřiště prováděl náš člen Ing. Jiří Císař, který také dohlížel na realizaci během výstavby.
Hřiště není nijak dlouhé, měří 5 506 metrů ze žlutých odpališť a 4 617 metrů z červených, jeho největší úskalí se skrývá ve vzrostlých stromech a nespočtu vodních překážek, které kopírují i kříží řadu jamek. Tady nelze hrát bezhlavě. Pokud chcete pomýšlet na dobrý výsledek, musíte před každým úderem promyslet i následující rány.

Pamatujete, třeba jen z vyprávění, úplné začátky zdejšího golfu? Kdy to bylo, jak se hrálo, jak se hřiště udržovalo, jaké bylo zázemí?

Tuším, že začátky golfu v Kravařích se datují zhruba do roku 1997, a protože jsem s golfem začal v roce 1999, jsem „pamětníkem" už první verze devítijamkového hřiště. Par byl v té době 60 (při hře na 18 jamek), hřiště mělo tři čtyřpary a šest tříparových jamek a hrálo se jen v parku v těsném okolí zámku. Následně byly přikoupeny další pozemky a hřiště se prodloužilo, počet jamek však zůstal na devíti. Jen par se zvýšil z 60 na 72 a hrálo se na dvou pětiparech, pěti čtyřparech a dvou tříparech. Tuším, že to bylo někdy v letech 2003 až 2005, ale nejsem si jistý.
Co se týká údržby, tak i v tomto ohledu byly začátky víc než těžké. Kupovaly se stroje z druhé ruky. Aby se s nimi dalo dosahovat kvalitních výsledků, stálo to hodiny oprav.

Jaká je situace dnes, jak a kdy se měnila? Šlo to postupně, nebo naráz?

Dnes máme v Kravařích kvalitní osmnáctku se čtyřmi sadami odpališť: bílé, žluté, modré a červené v délkách 5 779, 5 506, 5 083 a 4 617 metrů. Ano, hřiště není extra dlouhé, ale, jak jsem zmínil, mezi jeho charakteristické rysy patří především technická obtížnost.
K nepoznání se změnilo i zázemí. K dispozici dnes máme restauraci, sál s kapacitou 120 míst, wellness centrum s vířivkou, dvěma saunami, kneippovým chodníkem, masérnou... Přímo v resortu se nachází také deset dvoulůžkových pokojů, 3D golfový simulátor a nové technické zázemí pro údržbu.

Nové zázemí vám umožňuje nabízet i zajímavé služby. Které patří k nejžádanějším?

Naší nabídce bezesporu dominuje golf, hned na druhou příčku se už ale dostalo ubytování, a to nejenom pro golfisty. Díky úrovni poskytovaných služeb se k nám vracejí i hosté, kteří Kravařemi třeba jen projíždějí nebo sem jezdí na pracovních či služební cesty.

Jaká je současná cenová strategie resortu?

Pokračujeme s cenovou strategií z minulého roku, kdy jsme se snažili nastavit, jednoduše řečeno, „férové" ceny. Pro vysvětlení to rozvedu – upustili jsme od všech možných slevových systémů, které uměle navyšovaly ceny. Ceník se stal přehlednější a golfista, potažmo návštěvník se v něm jednoduše vyzná.

Jak jste spokojen s vytížením hřiště, a to jak členy klubu, tak golfisty odjinud?

Nespokojení nejsme, k optimálnímu využívání ale ještě pár krůčků zbývá. A největší rezervy vidím právě v hráčích „odjinud", respektive v marketingové komunikaci s golfisty napříč celou republikou. Vždyť ještě dnes existují lidé, kteří žijí v domnění, že v Kravařích máme jen devět jamek, a když přijedou, jsou překvapení nejenom tím, že jich je osmnáct, ale také jejich kvalitou.
Co se týká klubových hráčů, ti navštěvují hřiště často a rádi, a to jak na klubových turnajích, tak při hře jen pro zábavu.

Co děláte pro podporu? Vytváříte nějaké speciální balíčky?

Pro nábor nových členů pořádáme na začátku sezony hojně navštěvované Dny otevřených dveří, pro golfisty z okolí máme nastaveny přátelské ceny a pro ty z větší dálky zase výhodný golfový balíček, který za 1 777 Kč obsahuje noc se snídaní, hodinový vstup do wellness a dvě fee na osmnáct jamek!

Jaká byla vaše nejúspěšnější loňská akce? A budete ji opakovat?

Z mého pohledu jednoznačně vítězí akce „Jdu na golf", v rámci které získá nový zájemce za 990 Kč tři golfové hole a tři míče, které mu už zůstanou, a dvě 45minutové lekce s trenérem.

Je váš resort určený jen pro golfisty, nebo si u vás zahrají i úplní začátečníci?

Cíleně se snažíme v Kravařích vytvářet podmínky pro to, abychom uspokojili co nejširší spektrum golfistů, ale aby zde panovala vlídná a přátelská atmosféra i vůči náhodným návštěvníkům, kteří se přišli jen „podívat", popřípadě se zeptat, za jakých podmínek by si mohli golf vyzkoušet na cvičné louce nebo golfové akademii.

Kolik stojí takové první seznámení s golfem a co pro to musí zájemci udělat?

Nejlevnější seznámení, co můžeme nabídnou, stojí stokorunu a zahrnuje zapůjčení hole za padesát korun a žeton na čtyřicet míčků za stejnou cenu.

Málokdo ví, že uprostřed vašeho hřiště je i zajímavá tříparová akademie. Kolik má jamek a kolik za ni zájemce zaplatí? Za hru i za půjčení výbavy....

Golfovou akademii považujme za důležitou a integrální součást, a tak na ni nejenom nezapomínáme, ale každý rok investujeme i do jejího vylepšování. Akademie disponuje šesti tříparovými jamkami s průměrnou délkou 100 metrů (ta nejdelší jich má stopadesát).

Zájemce, který si chce na akademii zahrát, zaplatí na recepci poplatek 100 Kč, za který mu půjčíme tři míče, putter a sedmičku. Doba hry na akademii není časově omezená, platí pro celý den. A moje zkušenost? Když přijde někdo úplně nový a má se rozhodnout, zda za stovku půjde na cvičnou louku, nebo za stejné peníze na akademii, drtivá většina z nich – bez ohledu na to, co jim říkáte – zamíří na akademii. Teprve tam zjistí, že je pro něj lepší nejprve potrénovat na cvičné louce.

Napříč okolím vedou vyhlášené cyklistické stezky, ideální zejména pro rodiny s malými dětmi. Snažíte se získat pro golf i tuto skupinu?

Cyklisté se často zastavují v restauraci na lehké občerstvení nebo doplnit tekutiny a samozřejmě se mezi nimi najdou i zájemci, kteří se poptají, za jakých podmínek by si golf mohli vyzkoušet. Konkrétně na cyklisty se však nezaměřujeme. Ze zkušenosti mohu říct, že po informaci o cenách pronesou, že golf je pro ně příliš drahý, nasednou na kolo za 50 tisíc a odjíždí. (úsměv)

Vraťme se ke hřišti. Vy zde údajně pracujete již od dětství. Jakými profesemi jste si prošel?

Na golfu jsem začal s brigádou na cvičné louce jako sběrač míčků. Následně jsem pracoval na údržbě, kde jsem se od křovinořezu dostal až k sekání greenů. Pak přišla práce na recepci, té původní, ještě před rekonstrukcí. Po výstavbě nového zázemí jsem se začal starat o IT techniku a pomáhat při organizaci komerčních akcí. Dnes jsem na pozici manažera, kde je mou hlavní náplní právě starost o golfové turnaje a komerční akce.

Máte zde nějakou nejoblíbenější jamku? A proč?

Mojí nejoblíbenější jamkou je tříparová dvojka, sto metrů přes vodu... Každý, kdo někdy Kravaře hrál, ví, kterou myslím. Green zde není hluboký, a tak i krásná rána s příliš velkým backspinem může rolovat až do vody.

Se kterou jamkou mají běžní golfisté nejvíce problémů? A dala by se nějak jednoduše definovat strategie, jak na vaše hřiště vyzrát?

Těžko říci, jestli existuje jen jedna, navíc co golfista, to jiný názor. Někteří danou jamku milují, jiní ji raději rovnou škrtnou. Já osobně mívám problém s jamkou číslo čtyři, kde nikdy nevím, zda hrát první ránu na jistotu, nebo drajvrem. Někdy to vyjde, někdy ne... A o tom to je!

Chystáte v Kravařích v nejbližší době nějakou razantnější změnu?

Razantní změny nechystáme. Dnes se především snažíme co nejvíce zkvalitňovat stávající podmínky, například drenážováním v místech s vysokou spodní vodou. Ač se to nezdá, hřiště je ještě „mladé" a není vyzrálé. Veškeré úpravy jsou však jen kosmetického charakteru.

Co byste popřál resortu i hřišti pro nejbližší léta?

Určitě bych popřál co nejvíce spokojených návštěvníků jak z řad golfistů, tak negolfistů, kteří se k nám budou rádi vracet sami i s kolegy a kamarády. Věřím, že každý, kdo k nám do Kravař přijede, užije si pohodový golf a načerpá potřebnou energii. A když říkám každý, myslím tím opravdu každý.

Převzato z časopisu GOLF 4/2016
Za rozhovor děkuje Josef Slezák

Foto: Archiv Jakuba Martiníka a časopisu Golf

 
Kravare-hr-ilSILESIA GOLF RESORT KRAVAŘE
Adresa: Mlýnská 3377/23a, 747 21 Kravaře
Tel.: +420 553 673 202
Web: www.golfkravare.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 49°55'55,90" N, 18°0'4,31" E
Rok otevření: 1996
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 5 779 (bílá) | 5 506 (žlutá) | 5 083 (modrá) | 4 617 (červená)
Green fee: 900 Kč (po–pá) | 1 100 Kč (so–ne, sv.)
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | pro-shop | klubovna | restaurace | wellness | masáže | ubytování
Akceptace voucherů 1=2: pondělí až pátek

Kravare il-budova

Kravare il wellness


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...