Před třemi lety jsme spolu seděli nad články o sociální síti Twitter a povídali si o plánu vytvořit speciální web pro trenéry a hráče golfu. Dnes je tento web v provozu a sedíme spolu s Martinem Kasparem, autorem projektu, znovu a zjišťujeme, jak tento web může pomoci golfu.
Jak vznikla myšlenka vytvořit web speciálně pro trenéry a hráče?
Velice jednoduše. Jak to tak bývá, získáním vlastní zkušenosti a motivací změnit nebo zlepšit stav věci. Asi v sedmi letech jsem začal s tenisem, poté se k tomu přidal v létě fotbal a v zimě hokej. Později atletika a další sporty. Podstatné je, že všechny tyto sporty se trénovaly ve skupině a všude byl trenér. Trenéra nebylo potřeba hledat, člověk přišel do klubu, byl dle věku nebo výkonnosti přidělen do skupiny, která měla svého trenéra.
S golfem jsem začal velmi pozdě, teprve v roce 2012, na akci Hraj golf, změň život. To byla také skupinová lekce s přiděleným trenérem. Pak najednou je však začínající hráč vystaven nové zkušenosti. Začínat s golfem bez trenéra moc nedává smysl, ale jak vlastně najít toho správného?
V čem je tedy problém? Hráč se stane členem nějakého klubu a v každém klubu je dnes profesionál.
To je pravda. Já zde vidím ale hned několik problémů. Většina hráčů se stane členem jednoho klubu, kam také dojíždí trénovat. Co když tu ale má na výběr jednoho nebo dva trenéry a s oběma si nesedne. Nemusí to znamenat, že ti trenéři nejsou dobří, ale každý jsme jiný. Někdo chce chápat fyziku a mechaniku toho, co po něm trenér chce, jiný trénuje pocitově. A tomu se musí trenér přizpůsobit. Dámy by třeba raději trenérku. Někdy prostě jen nefunguje vzájemná chemie. A co potom? Hráč těžko bude objíždět další hřiště, aby hledal trenéra. Navíc to ani není reálné. Trenér má buď lekci, v horším případě ani na hřišti není, protože zrovna žádnou lekci nemá.
Rozumím, takže Gryyny.com nabízí možnost podívat se v klidu z domova, kde je jaký trenér a co nabízí.
Přesně tak. Když jsem se rozhlížel po internetu, zjistil jsem, že čeští trenéři nejsou marketingově moc aktivní. Většina z nich je uvedena na stránkách hřiště nebo akademie, jen velmi málo z nich má vlastní webovou stránku, někteří dokonce nemají vůbec nic. Pro hráče bylo komplikované hledat informace o trenérech, kde navíc zcela chyběla zpětná vazba, tedy hodnocení a komentáře od ostatních hráčů.
Jak tímto projektem chcete pomoci golfu?
Začínajícím hráčům určitě můžeme pomoci překonat počáteční nejistotu nebo stud právě tím, že si v klidu projdou trenéry a vyberou si, s kým by se do trénování chtěli pustit. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby každý trenér měl na našich stránkách v profilu kromě fotek i nějaké krátké video, aby hráči slyšeli trenérův hlas, styl komunikace, kde právě vzniká první dojem.
Pokročilý hráč může hledat specialistu na určitý herní prvek, puttování, fitness, mentální přípravu, fitting apod. Pro výkonnostní hráče bude možné takto hledat trenéry napříč celým světem. Už dnes na našich stránkách najdete Robina Symese, trenéra Sang Moon Bae, kterému můžete poslat svůj švih na video analýzu. Před cestou na dovolenou do zahraničí se budete moci podívat, jestli je v cílové destinaci trenér, se kterým byste chtěli pracovat. Toto všechno byste bez Gryyny dělali velmi obtížně.
Většina trenérů určitě preferuje dlouhodobou a koncepční práci se svými klienty. Nepovede snadná dostupnost trenérů k častější změně, která by mohla být právě proti tomu?
Nemyslím si. Za prvé nabízíme trenérům nástroje pro koncepční práci a pro neustálý kontakt s hráčem. Ve své administraci si může vést poznámky k hráči i tréninku, vytvářet tréninkový plán formou úkolů nebo komunikovat v systému s hráčem. Toto vše nastavuje a indikuje jistou péči o hráče, a tudíž to podporuje dlouhodobý vztah. Za druhé, alespoň ze své zkušenosti, si myslím, že vůbec nevadí, pokud má hráč více trenérů. Jak jsem již říkal, každý může být specialistou na určitý herní prvek. Pokud budete jezdit za trenérem třeba jen kvůli puttování, tak proč ne. Navíc každý trenér vysvětluje věci jiným způsobem a třeba až u třetího pochopíte, co tím vlastně bylo myšleno. Každý vám může do fungující mozaiky přispět jiným prvkem.
Zatím jsme hovořili spíše o hráčích, co nabízí Gryyny trenérům?
Kromě hezkého designu profilu trenéra, který lze poskládat z řady informací, jako jsou aktuality, hráčské a trenérské úspěchy, specializace nebo reference, je to samozřejmě nabídka služeb. Trenér si může, ale nemusí, nechat online plánovat lekce. Mám osobní zkušenost z jednoho našeho prestižního resortu, kde se mi podařilo domluvit lekci po čtyřech telefonátech s recepcí, kdy museli vždy kontaktovat trenéra pro ověření termínu.
Kromě tohoto základu máme velký prostor pro marketing. Profil může obsahovat tématické galerie, kombinované fotografie a videa, napojení na Twitter a samozřejmě prostor pro publikační činnost. Každý trenér nasbírá za svou praxi řadu poznatků a je škoda, aby se o ně nepodělil. Takto nakonec vznikla i skvělá kniha od Harveye Penicka. Jak se říká „kdo nepublikuje, jako by nebyl". Zní to nadneseně, ale je pravda, že kdo sdílí zajímavé tréninkové tipy, byť velmi krátké, ten je samozřejmě více vidět.
Věci, o kterých si zde povídáme už asi fungují, kam se chcete posunout dál?
Nápadů máme celou řadu vlastních, ale začínají nám přicházet i podněty od trenérů. V první řadě chceme uzavřít pomyslný kruh hráč – trenér – hřiště. Vše má k sobě logicky blízko a jedno podporuje druhé. Zjednodušeně řečeno, trenér zaujme profilem nebo článkem hráče, ten vidí, kde kouč působí, podívá se na nabídku resortu, ubytování, feečka apod. Pro resorty a akademie připravujeme nástroje pro různé formy spolupráce s trenéry.
Chceme doplnit funkce, které budou podporovat profesionály ekonomicky. Jednáme o spolupráci s výrobci a distributory vybavení, které by platili za konverze při prokliku vybavení, které má kouč v bagu. Uvažujeme o nějaké jednoduché formě revize švihů, kdy bude moci hráč uploadnout své video, trenér z druhé strany světa nabídne cenu za rozbor, hráč si vybere z nabídky.
Vloni jsem se setkal na veletrhu v Orlandu s Nickem Bradleym, jenž v roce 2006 trénoval Justina Rose. Ten, mimo jiné i autor skvělých knih, vidí jako velký problém neověřené trenérské úspěchy, kterými se někteří prezentují na svých stránkách. I na to však máme řešení, kterým zároveň zkvalitníme řazení trenérů.
Na trhu je dostupná řada trackovacích nástrojů, pomocí kterých lze dát trenérovi rychlý přehled o tendencích ve hře hráče. Připravujeme samostatnou sekci pro hráče na profi túře, chceme podpořit juniory, postupně přecházející mezi profíky. Jejich největším problémem je finanční pokrytí nákladů. Je potřeba začít včas pracovat na své prezentaci, budovat klub fanoušků.
Co tedy vašemu projektu popřát? Hodně aktivních trenérů, jim více klientů, rostoucí talentované juniory. Ještě doplňme, že naši čtenáři se budou od tohoto čísla setkávat každý měsíc s výběrem zajímavých článků od trenérů ze stránek Gryyny.com.
Převzato z časopisu GOLF 6/2016
Rozhovor s Martinem Kasparem (re)
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.