svaŠiroká ramena, ploché a pevné břicho a svalnaté nohy. Podle průzkumů to většina žen považuje na mužích za atraktivní. Pokud jde o ideál ženské krásy, už rovněž dlouho platí, že „vytrénovaná dáma je sexy". A je to vlastně dobře, protože trénované svaly dokážou mnohem víc než jen zvýšit přitažlivost u opačného pohlaví a udělat dojem.

Každý, kdo si myslí, že vytrénované a pěkně vytvarované svaly jsou tu jen proto, aby udělaly dojem na ostatní, se mýlí – udržují vás fit, chrání před nemocemi, a dokonce mají léčivou sílu. „Bylo již několikrát vědecky dokázáno, že existuje souvislost mezi množstvím svalové hmoty a zdravotním stavem," uvádí internista a sportovní lékař z Lékařské univerzity ve Vídni prof. dr. Pavel Haber. „Jsou-li svaly ve formě, je i člověk ve formě," tak zní výsledek studie. Následovat tuto zásadu se vyplácí. A to v každém věku, a čím dříve, tím lépe. Proč? Níže uvedené důvody vám vše osvětlí.

1. Ochrana před obezitou
Už kolem třicítky začíná tělo svaly odbourávat. „Pokud se proti tomu budete bránit posilováním svalů, budete spolehlivě chráněni před nadváhou. A to nejen díky zvýšené spotřebě kalorií při silovém tréninku, ale i díky tzv. afterburn effect několik hodin po něm," vysvětluje internista ze Štýrského Hradce, kardiolog a lékař sportovní medicíny dr. Manfred Wonisch a pokračuje, „protože silný sval, i když není používán, potřebuje a odbourává více energie z potravy než stejné množství tukové tkáně."

2. Prevence bolestí zad
Bez ohledu na to, zda se svalová síla zvyšuje pomocí dřepů, s činkami nebo pomocí jiných posilovacích strojů a nářadí, jedno je jasné. „Trénované svaly dávají celému podpůrnému a pohybovému aparátu větší oporu než netrénované," udává Haber. Předchází se tak problémům, které kloubům, kostem, vazům a šlachám často způsobuje velké a nesprávné zatížení a s ním související bolesti kolen, zad či ramen.

3. Prostředek proti zánětlivým onemocněním
Kromě toho se během silového tréninku uvolňují myokiny, což jsou látky podobné hormonům. A to má hned několik pozitivních účinků na zdraví. Myokiny stimulují obranné buňky imunitního systému, takže nás chrání před infekcemi způsobenými například viry, bakteriemi nebo jinými patogeny. Kromě toho myokiny brzdí zánětlivé procesy. Chrání před zánětlivými cévními onemocněními a tím před arteriosklerózou, zúžením cév a jejich častými následky – mrtvicí a infarktem. Zvýšená produkce myokinů může také inhibovat růst nádorů a zabránit onemocnění rakovinou.

4. Prostředek proti hormonálním problémům
Při posilování břicha, nohou a dalších částí těla ovšem nevznikají jen látky podobné hormonům, jako jsou myokiny, ale také mužský pohlavní hormon testosteron. To je obecně prospěšné pro zdraví obou pohlaví. Pomáhá totiž zvyšovat fyzickou výkonnost, mužům napomáhá k větší potenci a ženám ulevuje od hormonálních problémů, které se objevují během menstruačního cyklu nebo v menopauze.

5. Prevence nemocí stáří
Protože se při zvedání závaží uvolňuje více transportních molekul, které přenášejí cukr do tělesných buněk a protože zdatné, silné svaly potřebují více cukru než netrénované, slabé svaly, i když jsou v klidu, chrání silový trénink před cukrovkou 2. typu.
Ve vyšším věku je stejně jako cukrovka často diagnostikován i vysoký krevní tlak: I zde může silový trénink hrát důležitou roli. Díky svalovému tréninku je v kondici i srdeční sval, který pak může plnit svůj úkol – přečerpávat krev v těle s menším tlakem a nižší tepovou frekvencí.

Svaly lze budovat silovým tréninkem i po osmdesátce – i to je vědecky dokázáno. A trénované svaly se v pokročilém věku také v mnoha ohledech vyplatí. „Čím je člověk starší, tím je svalový trénink dokonce důležitější," zdůrazňuje dr. Wonisch.
Posilováním svalů lze totiž sarkopenii, věkem podmíněnou svalovou atrofii, zastavit. Čím lépe se to podaří, tím déle lze každodenní úkoly vykonávat bez větší námahy. Tah, kterým svaly při tréninku na kosti působí, navíc kosti zpevňuje, což nás chrání před osteoporózou, úbytkem kostní hmoty – a tím i před syndromem křehkosti, slabosti, která často rychle vede k nepříjemným zlomeninám a komplikacím při následném uzdravování.

Text: Nataša Kames


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...