fwtmMám rád statistiky. V naší post-faktické době jsme totiž vystaveni historicky největšímu přívalu informací, které jsou buďto nepřesné, nebo záměrně zavádějící. Antivěda je populárnější než věda. A proto si vážím seriózních odborných statistik. Za nejzajímavější považuji ty, které vyvracejí obecně vžité mýty a pověry.

Firma Arccos z USA vyrábí různá čidla a aplikace se schopností snímat data ze švihu golfistů. Jejich datové vstupy dosahují řádu desítek milionů, takže výpovědní hodnotu výsledků lze považovat za reprezentativní. Nedávno si zahraniční golfová média povšimla závěrů této firmy ohledně statistiky přesnosti a efektivnosti při porovnání, zda golfisté hrají z odpaliště drajvrem, nebo dřevem číslo 3.
Až dosud byl mezi trenéry a v golfových médiích oblíbený mýtus, podle kterého je vhodné na složitějších jamkách hrát z odpaliště trojku dřevo, protože je přesnější. Co na to statistika?

Podle firmy Arccos v případě golfistů s HCP 20, což můžeme považovat za instruktivní pro naše rekreační golfisty, jsou rány trojkou dřevem z odpaliště jen o 0,8 % přesnější než rány drajvrem. Současně však „chytří" golfisté, kteří volí dřevo 3, ztrácejí oproti drajvru v průměru 10 metrů délky.
Tahle statistika je v dokonalé korelaci se stále se zvyšující tolerancí nových drajvrů. Takže pro příště hrajte z odpaliště trojku dřevo místo drajvru jenom tam, kde hrozí riziko z délky – například před vodní překážkou. Rovněž může být trojka dřevo lepší strategickou volbou, pokud s ní dokážete tvarovat ránu snáze než drajvrem – třeba do dró. Zapomeňte však na mýtus, že trojka je vždy přesnější.

Text: Ondřej Kašina
Foto: TaylorMade Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...