Eset

hio-750Waste Management Phoenix Open patří mezi každoroční tradiční turnaje a vždy je na co se dívat. Také ovšem na co vzpomínat. Faktem totiž je, že právě tohle arizonské klání se do historie PGA Tour zapsalo jedním unikátním momentem - padl tam totiž jediný túrou oficiálně zaznamenaný hole-in-one na čtyřparové jamce! Letos od tohohle památného esa uplynulo kulatých dvacet let a okolnosti oné mimořádné rány jsou poměrně bizarní samy o sobě. Ostatně - posuďte sami.

Jméno Andrew Magee už toho dnešním fandům asi mnoho neřekne. Američan, který bude mít napřesrok šedesát let, má sice slušný kariérní záznam šesti profesionálních turnajových výher, z toho čtyř na PGA Tour, jinak ale velkou díru do golfového světa neudělal. Prostě solidní profík přelomu osmdesátých a devadesátých let, který na majorech bral nejlépe páté místo na britském The Open už v roce 1992.

O dalších devět let později ale přicestoval do Phoenixu dávno za zenitem a jeho cílem bylo prostě zkusit na TPC Scottsdale něco uhrát. Během prvního kola mu nejdřív pokazilo náladu bogey na relativně skórovací pětiparové patnáctce. Trochu si ji vylepšil dlouhým patem do birdie na populární stadionové šestnáctce, ale jak sám říkal, ta chyba z pětiparu mu ještě vrtala v hlavě, když se stavěl na týčko čtyřparové sedmnáctky. Navrtáno bylo na 332 yardů, tedy zhruba 303 metrů, a Magee nebyl žádný zvláštní ranař. „Navíc jsem byl trochu otrávený z té předchozí chyby, takže jsem se rozhodl míček prostě poslat někam před green, přestože na něm ještě končil předchozí flajt," vzpomínal později Američan na onen magický moment.

Jak se za pár vteřin ukázalo, i tahle netrpělivost (a přiznejme si, trochu také prolomení golfové etikety) byly pro výsledek velmi důležité. Navíc Mageemu právě do nápřahu foukl do zad pořádný závan větru, ránu trefil čistě a tvrdě, a míček podle toho letěl. Klíčové bylo přehrát bankr uprostřed ferveje, to se povedlo, balon navíc ideálně poskočil a zničehonic se tak objevil na greenu mezi překvapenými hráči z přední skupiny!

Někteří si ho zpočátku ani nevšimli, včetně toho nejdůležitějšího. Další domácí hráč Tom Byrum si zrovna vyměřoval krátkou dohrávku do jamky, a putter měl při chůzi položený hlavou hole na zemi. Velmi příhodně, protože krajanův míč právě Byrumovu hůl trefil... a od ní se odrazil přesně do jamky! „Popravdě, nebyli jsme si nejdřív jistí, co se vlastně přesně stalo. Lidé tam vzadu jásali, ale já jsem měl trochu strach, jestli spíš nedostanu jednu trestnou," přiznával se smíchem Magee. Jenže od greenu k němu už mířil v bugyně rozhodčí a namísto trestu už z dálky zvedal ruce nad hlavu jako při touchdownu v americkém fotbale. „Platí, platí, je v jamce," jásal a oslavy tak mohly začít.

Jásalo se samozřejmě také na greenu, kde kromě pobavených hráčů předešlého flajtu vybuchlo nadšením také publikum. V něm mimochodem půvabnou shodou okolností nechyběl osobně ani Mageeho tatínek! Samotnému hráči sice tenhle moment přinesl golfovou nesmrtelnost, jinak ale na turnaji nezazářil a spokojit se musel s děleným 44. místem. Dalším paradoxem pak je, že tuhle historickou událost vlastně ani pořádně nezachytily přenosové kamery. K dispozici je pouze záběr na překvapeného Byruma, kolem kterého na zlomek vteřiny prolétne Mageeho míč - a nic víc.

Oficiální twitterový profil PGA Tour proto letos k výročí připravil aspoň povedenou animaci celé památné situace. Prohlédnout si ji můžete pod prvním z odkazů níže, pod tím druhým pak původní záznam a vzpomínky samotného Mageeho. A pokud jde o čtyřparová esa, pár se jich samozřejmě v historii už také urodilo. Na dámské LPGA si je připsaly Ha Na Jang a Minjee Lee, nižší golfová liga Korn Ferry Tour pak viděla hole-in-one na čtyřparech v podání Rahila Ganjeeho a Chipa Becka. Ovšem na nejprestižnější PGA Tour zůstává i po letošním arizonském klání stále Mageeho výkon ojedinělým a unikátním.

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://twitter.com/PGATOUR/status/1356746721594728448
https://www.golfdigest.com/story/did-you-know-there-has-only-been-one-hole-in-one-on-a-par-4-in-pga-tour-history


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...