Sko-Dumbarnie-750Golfové království Fife nabízí o důvod víc k návštěvě, a sice osmnáctku Dumbarnie Links, situovanou jen půlhodinu jízdy od St. Andrews, poblíž přímořského města Leven. Nová perla na skotském golfovém nebi má podle odborníků hodně společného s Kingsbarns Golf Links, osmnáctce otevřené před dvaceti lety, jež se velmi rychle zařadila na seznam stovky nejlepších hřišť světa. Své brány otevřela letos v květnu. Možná to nebude dlouho trvat a Dumbarnie bude Kingsbarns následovat a zařadí se mezi elitu. Obě hřiště dělí přibližně dvacet kilometrů, a tak je možné při návštěvě této části Skotska „zabít dvě mouchy jednou ranou". Osmnáctky se shodně táhnou podél skalnatého pobřeží a návštěvníkům tak nabízejí z mnoha jamek nezapomenutelné výhledy.
Golf se ve Fife hraje už od 15. století a „Auld Grey Toon" – tedy kolébka golfu St. Andrews – se svými sedmi veřejnými hřišti představuje pro hráče takřka posvátnou pouť, kterou musí každý pravověrný golfista alespoň jednou za život podstoupit. Nyní tu ve východním koutu Fife přibyla další lahůdka, tak žádaná, že včasná rezervace tee time představuje nezbytnost. Celkem pak oblast nabízí na padesát hřišť!

Dumbarnie nese pečeť anglického golfového architekta, sídlícího v USA, Clivea Clarka, který mohl „kouzlit na bezmála 140 hektarech svažitého terénu s přemírou písku. Malebnost hřiště podtrhují výhledy na záliv Firth of Forth, pobřeží Fife, East Lothian a Edinburgh. Clark navrhl dva široké okruhy jdoucí paralelně s dvou a půl kilometru dlouhou pobřežní linií. Hned čtrnáct jamek servíruje dramatická severomořská panoramata.
Zdejší pastviny a pozemky Balcarres, na kterých hřiště vyrostlo, vlastní lord Anthony Balniel, jehož rodina tu zapustila kořeny už v 16. století. Aby na nich bylo možné vybudovat moderní links, pětasedmdesátiletý Clark, jinak též zástupce rydecupového týmu Velké Británie a Irska v roce 1973, přesunul neuvěřitelných 400 tisíc kubíků země, z nichž vymodeloval šest stovek dun.

Sko-Dumbarnie3-250Lord přitom neskrýval počáteční obavy. „Objevil se jistý závan nejistoty, když byla naše rodina seznámena s myšlenkou vybudovat tu golfové hřiště. Od výstavby ale uplynulo několik let a musím přiznat, že jsme nemohli učinit lepší rozhodnutí. To, co Clive Clark se svým týmem dokázal, je jedním slovem úžasné. Dílo, jaké z dun vytvořil, vás zasáhne, navíc pozornost zaměřili i na zdejší živočichy, rostliny, ptactvo... Je radost sledovat, jak se celý projekt odstartoval a jaký je výsledek."
Dumbarnie Links velmi rychle sklízí pozitivní recenze a ohlasy nejen od zdejší komunity, ale těší se i z pozitivních referencí ze zahraničí. „Když jsme tento ambiciózní počin zahájili, bylo naším cílem poskytnout hráčům nezapomenutelný golfový zážitek, a to nejen pokud jde o kvalitu hracích ploch, nýbrž i vysokou úroveň servisu. Nebojím se říct, že se nám to podařilo," pochvaluje si lord Balniel.

Už úvodní jamka naznačí, co vás čeká. Vystoupáte na vyvýšené odpaliště nějakých třicet metrů nad úroveň mořské hladiny, rozhlédnete se kolem a... spatříte golfovou variaci „měsíční krajiny" s mnoha kopečky a prohlubněmi, nápadně připomínajícími krátery. Z mnoha odpališť tak posíláte míček dolů, četná převýšení na fervejích dosahují ke dvaceti metrům. Parádní golfová procházka dunami k pláži a poté zpět k luxusní klubovně. Řada jamek tvoří jakési enklávy, jež vás dokonale skryjí před ostatními golfisty.

Clark, někdejší účastník European Tour a vítěz pěti podniků této série, navrhl a renovoval více než tři desítky hřišť, mimo jiné třeba Alcaidesu na jihu Španělska, vystupoval v tomto projektu nejen jako golfový architekt. Spolu s Malcolmem Campbellem píšícím o golfu, který se před téměř třemi dekádami přestěhoval do blízkého Lower Largo, vnímal pozemky jako perfektní místo pro linksové hřiště téměř dvacet let. Avšak až teprve po setkání s Campbellem nabraly události spád. Clark dal dohromady šedesát investorů, z nichž každý přispěl 290 tisíci librami. Celkem tak nastřádali zhruba 18 milionů euro, aby vdechli život snu v podobě osmnáctijamkového hřiště, klubovny a cvičných ploch.

Promyšlený design sestává ze tří čtyřparů, jejichž greeny jsou dosažitelné drajvrem, a několika jamek ve stylu risk & reward. „Spíš, než aby hřiště nahánělo strach, má golfisty inspirovat, poskytnout četné výzvy," popisuje své dílo Clark. Celkový obrázek o Dumbarnie si jistě uděláte sami, nicméně jako malou návnadu vypíchnu alespoň trojlístek jamek.
Začnu trojkou, čtyřparem o délce 310 metrů. Krásný dogleg v duchu risk & reward, kde za příznivých podmínek někteří z hráčů zkusí poslat míček z odpaliště rovnou na green. Abyste uspěli, musíte překonat velký bankr nějakých čtyřicet metrů před greenem. I proto spousta hráčů volí bezpečnou variantu a pokorně okopírují fervej, načež je čeká přihrávka krátkým železem či wedží. V cestě stojí jeden hlubší bankr, nicméně drtivá většinu golfistů jej bezpečně přepálí.

V samém závěru úvodní devítky vystoupáte na vyvýšená odpaliště, asi dvacet metrů nad fervej. Chvilku postůjte a užijte si parádní výhled na Firth of Forth nebo na Muirfield Golf Club přímo přes vodu. Výškové metry drajv prodlouží, což se na 380 metrů dlouhém čtyřparu určitě hodí. Green má dvě patra, levé níž než pravé. Je to právě pozice navrtání vlajky, co diktuje, jak devítku hrát. Obecně na většině zdejších greenů narazíte na jemné brejky, devítka je však v tomto ohledu výjimečná. Ocitnete-li se na špatné části greenu, pak je naprosto zásadní odhadnout správné tempo patu.

Nezapomenutelná a osobitá. Právě taková je sedmnáctka. Jamkou probíhá třísetletá zeď a nabízejí se dva způsoby, jak krátký, ani ne tři sta metrů dlouhý čtyřpar hrát. Buďto hrajete vlevo od zdi, kdy vás čeká krátká druhá rána, nebo zadrajvujete přes zeď, přičemž se musíte vyhnout deseti hlubokým bankrům. Naštěstí tu obvykle fouká do zad, a tak kdo si troufne, ten má šanci na birdie, či dokonce eagle! Ovšem chabý odpal může vést i k double bogey...

Úrovni hřiště samotného odpovídá i kvalita zázemí. Servis poskytuje americká společnost OB Management vedená skotským generálním manažerem Davidem Scottem. Oficiálně spustili provoz 29. května letošního roku, úvodní drajv však namísto Clarka, který kvůli covidu musel zůstat doma v Kalifornii, obstaral Malcolm Campbell. A po odehraném kole nešetřil chválou. „Toto hřiště by mohlo rovnou hostit Open," rozplýval se muž, který pomáhal celý projekt rozjet.
A další pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, domácí golfisté, kteří sem zavítali, oceňují layout i perfektní kondici celé osmnáctky. „Vypadá to, jako by tu hřiště stálo tak sto let," zněl jeden z komplimentů.
Dokonale vybavený proshop nabízí množství suvenýrů, které vám návštěvu připomenou, zakoupit si můžete oděvy od předních golfových výrobců. Celkově se můžete těšit z pětihvězdičkových služeb jak před rundou, během ní i po ní. Symbolickou tečku „napíšete" v restauraci, kde ochutnejte místní speciality, či v baru.

Sko-ElieGolfHouseClub-250Hra má v oblasti mnohaletou tradici, takže v blízkosti Dumbarnie narazíte i na skutečně stoletá a starší hřiště, z nichž si spoustu zahrajete za mnohem méně peněz než tento skvost. Jedním z nich je nepochybně Elie Golf House Club (na snímku), který si zapamatujete i pro jeho netypický golfový název.
Přímořská osmnáctka u obce Elie nabízí i několik atrakcí. Můžete se třeba rozhlédnout periskopem ponorky ve výšce deseti metrů nad startovním domkem. Kde jinde v golfovém světě se vám něco podobného poštěstí? Periskop zachráněný z HMS Excalibur roku 1966 svůj nový domov našel koncem dubna 2014, kdy jej klubu věnoval jeho člen Gavin Reekie. Startér tak díky periskopu má dokonalý přehled o tom, co se děje za kopcem na první jamce a může hráčům zajistit bezpečí před nedočkavci na úvodním týčku. Návštěvníci i členové si pak díky nevšednímu zařízení mohou prohlédnout celé hřiště.
Golf v Elie, ač to zní našincům neuvěřitelně, se datuje do roku 1589, kdy občané obce získali právo na linksu hrát. Roku 1832 vznikl Elie and Earlsferry Golf Club, který pak později (1879) zároveň s otevřením klubovny změnil své jméno na současnou podobu. Hřiště nese podpis slavného Toma Morrise staršího, později jej upravil pětinásobný vítěz Open James Braid, pro něhož šlo o domovskou zastávku. Třebaže tu nenajdete ani jeden pětipar, o golfové výzvy není nouze, což potvrzují i zkušení hráči.

Sko-Lundin-250Z okolních hřišť zmíním i dvojici kvalifikačních hřišť pro Open, Lundin Golf Club (na snímku) a Leven Links. Až do roku 1909 šlo o dvě devítky sdílející společnou klubovnu na opačných koncích hřišť. Poté každé z hřišť přidalo dalších devět jamek a osamostatnila se. Leven Links se chlubí několika parádními jamkami, první čtyři vedou souběžně se zálivem Largo, závěrečnou jamkou prochází široký potok Scoonie, který chrání green, situovaný pod historickou vížkou klubovny Leven Golf Society.
Lundin Golf Club sklízí uznání za parádní greeny a některé z velmi zdařilých čtyřparů. Na hřišti narazíte na několik potoků nebo na vnitřní auty (stará železniční trať), pozor si dejte i na strategicky rozeseté bankry. Hřiště potěší golfisty preferující promyšlený způsob boje před sázkou na pouhou délku ran. Obezřetná strategie se tak ve skóre promítá víc než cokoliv jiného.

Když už do oblasti zavítáte, nenechte si ujít návštěvu St. Andrews. I pokud byste neměli možnosti otestovat věhlasné Old Course, město má co nabídnout. Vedle známé katedrály či zříceniny hradu můžete zavítat do destilérky Eden Mill nebo místního cenami ověnčeného pivovaru.
Pestrá je i nabídka ubytování, z hotelů lze doporučit Rusacks Hotel, Fairmont St. Andrews či Old Course Hotel St. Andrews, v těsné blízkosti Danbarnie Links pak narazíte na Rufflets Country House Hotel, Hawskwood Country Estate, Oswald House nebo Inn v Kingsbarns.
Nezbývá, než doufat, že se současná situace vrátí do normálu, abyste pomalu mohli plánovat své letní golfové dovolené. Oblast Fife a její hřiště vás rozhodně nezklamou!

 Převzato z časopisu GOLF 11-12/2020
Text: Petra Prouzová, foto: prezentované resorty


UŽITEČNÉ INFORMACE
Sko-Dumbarnie2-250DUMBARNIE LINKS
Adresa: Dumbarnie Links, Upper Largo, Fife, KY8 6JQ, Scotland
Tel.: +440 800 085 1280
Web: www.dumbarnielinks.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (yardy): 7 620 (černá) | 6 940 (bílá) | 6 421 (žlutá) | 5 901 (modrá) | 5 296 (červená)
Green fee: 235 £ (1. 5.–18. 10.) | 170 £ (19. 10.–15. 11.)

Sko-Lundin-250LUNDIN GOLF CLUB
Adresa: Lundin Golf Club, Golf Road, Lundin Links, Fife, KY8 6BA, Scotland
Tel.: +440 133 332 0202
Web: www.lundingolfclub.co.uk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (yardy): 6 138 (žlutá) | 5 671 (červená)
Green fee: 85 £ (po–pá) | 100 £ (so–ne)

Sko-LevenLinks-250LEVEN LINKS
Adresa: Leven Links, The Promenade Leven, Fife KY8 4HS, Scotland
Tel.: + 440 133 342 1390
Web: www.leven-links.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71/70/73
Délka (yardy): 6 551 (bílá) | 6 309 (žlutá) | 5 725 (červená)
Green fee: 50 £ (po–ne)

Sko-ElieGolfHouseClub-250ELIE GOLF HOUSE CLUB
Adresa: The Golf House Club, Elie, Fife, Scotland, KY9 1AS
Tel.: +440 133 333 0301
Web: www.golfhouseclub.co.uk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 70
Délka (yardy): 6 273
Green fee: 125 £ (po–pá) | 100 £ (so–ne)/hlavní sezona (1. 7.–31. 8.) | 105 £ (po–pá) | 85 £ (so–ne)/vedlejší sezona (26. 3.–30. 6. a 1. 9.–21. 10.) | 49 £ (po–pá) | 47 £ (so–ne)/mimo sezonu (22. 10.–25. 3.)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...